pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Litwa na przestrzeni wieków i jej powiązania z Polską
Księgarnia »
Książki »
Księgarnia »
Książki »
książka:

Litwa na przestrzeni wieków i jej powiązania z Polską

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2001
Oprawa: miękka
Ilość stron: 233 s.
EAN: 9788323112402
ISBN: 83-231-1240-1
Data:2001-01-27
pozycja niedostępna

Litwa na przestrzeni wieków i jej powiązania z Polską - Jerzy Żenkiewicz - opis książki:

Przedmiotem niniejszego opracowania jest próba szkicowego ujęcia historii Litwy, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków litewsko-polskich. Ograniczyłem się w nim głównie do Litwy etnograficznej, obejmującej ziemie historycznej Żmudzi i Auksztoty, które w zasadniczej części pokrywają się z terytorium dzisiejszej Republiki Litewskiej. Praca wyrosła z potrzeby chwili, w okresie historycznych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej, w wyniku których powstała dzisiejsza niepodległa Republika Litewska.
W Polsce znacznie wzrosło zainteresowanie Litwą i jej historią, niezwykle przecież fascynującą. Naród litewski, szczycący się starożytnym pochodzeniem, tworzy potężne i rozległe państwo. Opiera się ono dzielnie Krzyżakom i Mongołom. Walczy skutecznie z naporem Księstwa Moskiewskiego i daje Polsce dynastię Jagiellonów, jedną z najpotężniejszych w późniejszej Europie. Litwa złączona na dobre i złe z Polską układami i uniami w Krewie, Horodle, Lublinie - dzieli z nią wszystkie zwycięstwa i klęski. Mimo ucisku i represji w okresie zaborów, Litwini utrzymują swą tożsamość narodową, aby po I wojnie światowej uzyskać niepodległość i utworzyć odrodzone państwo. W okresie powojennym Litwa jako republika wcielona zostaje do ZSRR. Po jego rozpadzie, na fali przemian zapoczątkowanych przez Polskę, Litwini doprowadzają do utworzenia w pełni samodzielnej i niepodległej Republiki Litewskiej.
Zamiarem moim było chronologiczne przedstawienie historii Litwy i wskazanie jej powiązań z Polską. Ich dzieje od 1386 r. przez wiele stuleci były ze sobą nierozerwalne.
Przeczytajcie Państwo niniejsze opracowanie i osądźcie sami, czy podjęte zamierzenie choć w części zostało zrealizowane. Mam nadzieję, iż mimo wielu luk i nieścisłości wynikających głównie z braku danych źródłowych bądź dostępu do nich - prezentowana praca będzie stanowić kolejną cegiełkę w zakresie popularyzacji naszej wiedzy o historii Litwy i związanych z nią Polakach(...)

Książka „Litwa na przestrzeni wieków i jej powiązania z Polską” - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

Książka posiada 233 stron i została wydana w 2001 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Litwa na przestrzeni wieków i jej powiązania z Polską"
Jerzy Żenkiewicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Śladami bezpieki i partii - okładka książki
Śladami bezpieki i partii Sławomir Cenckiewicz
Lepiej za Polskę dziś umierać. - okładka książki
Lepiej za Polskę dziś umierać. Seria: Z archiwów... Filip Musiał, Jarosław Szarek (red.)