pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Listy do władzy 1945-1989. Studia przypadków

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Historii PAN
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 275 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788365880512
ISBN: 978-83-6588-051-2
Data: 2019-04-11
Cena wydawcy: 36.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Przekazywany Czytelnikowi tom studiów to jeden z efektów trzyletniej pracy zespołu, który zajmował się listami "zwyczajnych obywateli" do władz jako źródłem do badań historii społecznej. Jego członkowie próbowali ustalić metodologiczne reguły wykorzystywania tych listów oraz dokonać analizy ich treści. Przedmiotem zainteresowania zespołu była korespondencja, która napływała do czterech wybranych instytucji państwowych: Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Urzędu Rady Ministrów, Kancelarii Rady Państwa oraz Polskiego Radia i Telewizji.

Podjęcie tego przedsięwzięcia wynikało z przekonania, że posługiwanie się tego typu materiałami źródłowymi do badań przeszłości, choć coraz częstsze, jest nadal niezadowalające i nie wykorzystuje w pełni możliwości, jakie w nich tkwią.

W tej sytuacji szersza niż dotychczas, interdyscyplinarna i wieloaspektowa analiza tej korespondencji, uzupełniona o znajomość funkcjonowania instytucji, które się nią zajmowały, wydaje się szczególnie istotna z wielu punktów widzenia, w tym dla ustalenia procedur posługiwania się nią w warsztacie badawczym przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych. Żywimy nadzieję, że dzięki badaniom, których wyniki publikujemy, listy do władz staną się źródłem lepiej poznanym i częściej obecnym w pracach specjalistów reprezentujących różne dziedziny wiedzy.

Dariusz Jarosz, współautor tomu

Książka "Listy do władzy 1945-1989. Studia przypadków" - Anna Adamus, Krzysztof Gajewski, Dariusz Jarosz, Csaba Kovacs, Grzegorz Miernik, Ewelina Szpak - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Historii PAN. Książka posiada 275 stron i została wydana w 2019 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]