pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Liryka Mickiewicza. Uczucia. Świadectwa. Ekspresje
książka:

Liryka Mickiewicza. Uczucia. Świadectwa. Ekspresje

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2019
Oprawa: miękka
Ilość stron: 440 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323539209
ISBN: 978-83-2353-920-9
Data: 2019-03-09
37.88  42.00  4.12 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Liryka Mickiewicza. Uczucia. Świadectwa. Ekspresje - opis książki:

Praca powstała z okazji 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Tom zawiera prace poszukujące w liryce Mickiewicza nowych interpretacji oraz kontekstów egzystencjalnych, aksjologicznych i podmiotowych. Artykuły stanowią świadectwo współczesnych tendencji interpretacyjnych i metodologicznych, preferowanych przez dzisiejszych badaczy. Autorzy starają się opowiedzieć na pytanie, jak wiersze Mickiewicza kodyfikowały dynamikę różnorakich przemian i różnie pojmowanych transgresji oraz czym jest poezja twórcy Dziadów dla współczesnego odbiorcy.

Adam Mickiewicz w świadomości kolejnych pokoleń odbiorców jest przede wszystkim autorem wierszy, "wzorem poety doskonałego". Paradoksalnie trudno jednak, o czym wie każdy badacz romantycznej twórczości, pisać o jego wierszach, już choćby ze względu na nieostrość kategorii liryki w odniesieniu do tekstów romantycznych. Mimo to w niniejszym tomie pragniemy poddać namysłowi badawczemu i czytelniczej refleksji utwory klasyfikowane potocznie jako wiersze - i te pisane jako samodzielne teksty, i te wprowadzane przez poetę w obręb innych utworów. Jeśli uznamy za nadal aktualne słowa Czesława Zgorzelskiego o tym, że "liryka stanowi najczulszy sejsmograf przemian, zarówno w widzeniu świata, jak i w poszukiwaniu nowego wyrazu poetyckiego", to chcemy dziś pytać, jak wiersze Mickiewicza kodyfikowały dynamikę różnorakich przemian i różnie pojmowanych transgresji? Czym są wiersze Mickiewicza dla współczesnego odbiorcy? Które teksty uznać można za liryczne, które zaś nie? Okazuje się bowiem, że utwory, które weszły w krwiobieg polskiej kultury, utwory dobrze znane, wielokrotnie cytowane, owe - użyjmy sformułowania Ernesta Renana - "niewyczerpane źródła zmartwychwstań", mają zadziwiającą właściwość, którą określić można jako permanentną otwartość interpretacyjną.

Andrzej Fabianowski, Ewa Hoffmann-Piotrowska
******
Mickiewicz s Lyric Poetry. Feelings. Testimonies. Expressions
The volume includes the works seeking new interpretations and existential, axiological and subjective contexts in Mickiewicz s lyric poetry. The articles are testimony to contemporary interpretive and methodological tendencies. The authors attempt to answer the question of how Mickiewicz s poems codified the dynamics of various transformations and different understanding of transgressions.

Keywords: Mickiewicz, lyric poetry, Romanticism, testimonies, expressions, feelings, literature of the 19th century.

Książka „Liryka Mickiewicza. Uczucia. Świadectwa. Ekspresje” - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Książka posiada 440 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Liryka Mickiewicza. Uczucia. Świadectwa. Ekspresje"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Światy poetyckie Andrzeja Szuby - okładka książki
Światy poetyckie Andrzeja Szuby Marian Kisiel, Paweł Majerski (red.)
O poezji Mickiewicza - okładka książki
O poezji Mickiewicza Wacław Borowy