pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Lachert i Szanajca. Architekci awangardy
Książki »
Tytuł książki:

Lachert i Szanajca. Architekci awangardy

Autor książki:

Beata Chomątowska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Czarne
Rok wyd.: 2015
Oprawa: miękka
Ilość stron: 336 s.
Wymiar: 133x215 mm
EAN: 9788380490475
ISBN: 978-83-8049-047-5
Data: 2015-02-17
27.84  44.90  17.06 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Byli tandemem idealnym, choć trudno sobie wyobrazić bardziej niedobraną parę - panicz z zamożnej rodziny i syn aptekarza. Nierozłączni w pracy i w życiu przez siedemnaście lat. Rozwijając własny styl architektoniczny, upowszechniali idee awangardy, głoszone przez grupę Praesens. To środowisko o międzynarodowych ambicjach, kierowane przez małżeństwo Syrkusów i współpracujące z Kazimierzem Malewiczem, Walterem Gropiusem i Le Corbusierem, ukształtowało ich i ukierunkowało. Zanim rozwijającą się karierę spółki autorskiej Lachert&Szanajca we wrześniu 1939 roku przecięła tragiczna śmierć tego drugiego, zdążyli stworzyć ponad sto pięćdziesiąt nowatorskich projektów: od przystanków tramwajowych po gmachy najważniejszych instytucji. Tylko część udało się zrealizować. Po wojnie Lachert zaangażował się w budowę Polski Ludowej, licząc, że nowa władza pomoże wprowadzać w życie lewicowe utopie, lecz szybko pokazano mu, gdzie jego miejsce. Książka Beaty Chomątowskiej opowiada o przyjaźni i symbiozie tak silnej, że nawet po latach nie da się mówić o Lachercie i Szanajcy osobno, o ludziach, którzy chcieli zmieniać nie tylko świat, ale i kanony estetyczne, o ideałach i ich zderzeniu z rzeczywistością. O fascynującym i niezwykle utalentowanym środowisku polskich modernistów.

"Książka Beaty Chomątowskiej jest jak świetna architektura. Doskonale wpisana w kontekst, nawiązuje z nim twórczy dialog; doskonale skomponowana, o idealnych, nadających jej lekkości proporcjach; wykonana z najszlachetniejszych materiałów, ujmuje precyzją i dbałością o detal. Co jednak najważniejsze, biografia Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy, tak jak ważne dzieło architektoniczne, jest odpowiedzią na naglącą potrzebę. W tym przypadku było nią opisanie sporego fragmentu historii polskiej architektury. W naszej literaturze (i przestrzeni) pełno takich luk. Można się tylko cieszyć, że kolejna została wypełniona tak kunsztownie i bezpretensjonalnie." Filip Springer

Książka "Lachert i Szanajca. Architekci awangardy" - Beata Chomątowska - oprawa miękka - Wydawnictwo Czarne. Książka posiada 336 stron i została wydana w 2015 r. Cena 27.84 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Beata Chomątowska - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Konserwacja malarstwa - okładka książki
Konserwacja malarstwa Mireia Patino, Eva Pascual
Produkty podobne:
Karta ateńska - okładka książki
Karta ateńska Le Corbusier