pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Kordian Józef Zamorski granatowy generał
Tytuł książki:

Kordian Józef Zamorski granatowy generał

Autor książki:

Robert Litwiński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej
Rok wyd.: 2018
Oprawa: twarda
Ilość stron: 392 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788322790786
ISBN: 978-83-2279-078-6
Data: 2018-06-01
46.85  54.60  7.75 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Przy pisaniu biografii czasami przychodzi badaczowi zmierzyć się z różnymi opiniami, stereotypami, a niekiedy wręcz z legendami dotyczącymi bohatera. Tak jest również w przypadku Kordiana Józefa Zamorskiego, przy czym trudno się doszukiwać osądów jednoznacznie pochlebnych. Powszechnie bowiem był i jest nadal kojarzony przede wszystkim z przedwojenną policją, a cywilne organa bezpieczeństwa publicznego nigdy nie niosły za sobą, w przeciwieństwie na przykład do wojska, zbyt wielu pozytywnych konotacji. Nic też dziwnego, że w stosunku do osoby bohatera niniejszej pracy dominują opinie nacechowane in minus [...] Wszystkie one odnoszą się do jego policyjnej służby w latach 1935-1939 i były wypowiadane przez przeciwników politycznych sanacji, tworząc w ten sposób negatywny wizerunek generała, wykorzystywany następnie na uchodźstwie oraz w Polsce po 1945 r. Przywołane oceny dotyczą najkrótszego okresu w jego karierze, który sam zainteresowany traktował jako zawodowe zesłanie. Czas ten zadecydował jednak o tym, że Zamorski przeszedł do historii. [...]
Jednym z motywów decydujących o pochyleniu się nad jego biografią była właśnie chęć (1) przyjrzenia się genezie krążących o nim osądów i zmierzenia się z ich słusznością oraz (2) wnikliwego przeanalizowania jego kariery. Zamorski przez całe życie czuł się przede wszystkim żołnierzem - najpierw organizacji strzeleckich, potem I Brygady Legionów Polskich, a następnie Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Nawet gdy stał na czele policji, starał się z niej uczynić sprawną formację zorganizowaną na sposób wojskowy. Swój czas poświęcał na doskonalenie własnych umiejętności i pracę dla Rzeczypospolitej, bez względu na to, czy było to jeszcze przed Wielką Wojną, podczas jej trwania, w międzywojniu, na uchodźstwie czy na emigracji.

Ze Wstępu

Książka "Kordian Józef Zamorski granatowy generał" - Robert Litwiński - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej. Książka posiada 392 stron i została wydana w 2018 r. Cena 46.85 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Robert Litwiński - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne:
Józef Dowbor-Muśnicki 1867-1937 - okładka książki

Józef Dowbor-Muśnicki 1867-1937

Rafał Sierchuła, Wojciech J. Muszyński
Legioniści Niepodległej - okładka książki

Legioniści Niepodległej

Joanna Wieliczka-Szarkowa