pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
książka:

Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski. Seria: Biblioteka Myśli Politycznej 117

Dane szczegółowe:
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Rok wyd.: 2017
Oprawa: miękka
Ilość stron: 334 s.
Wymiar: 125x195 mm
EAN: 9788364753923
ISBN: 978-83-64753-92-3
Data: 2018-01-29
Cena wydawcy: 35.70 złpozycja niedostępna

Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski. Seria: Biblioteka Myśli Politycznej 117 - Marek Budzisz - opis książki:

Rosja carska nigdy dobrowolnie nie oddawała fragmentu swego terytorium. Jedyny wyjątek stanowi sprzedaż Alaski w 1867 roku - jedna z najciekawszych transakcji handlowych i politycznych w dziejach. W sto pięćdziesiąt lat po tych intrygujących wydarzeniach Marek Budzisz przedstawia ich wszechstronną analizę. Ukazuje decyzję Rosji jako element jej imperialnej polityki - ważne posunięcie w grze, która miała jej zapewnić korzyści zwłaszcza na Bałkanach i Dalekim Wschodzie. To każe spojrzeć na ten krok z innej perspektywy, niż zwykło się to czynić, gdy punktem odniesienia są przede wszystkim stosunki amerykańsko-sowieckie w XX wieku i obecne gospodarcze znaczenie Alaski.

„Autor umiejętnie polemizuje z niektórymi opiniami zawartymi w literaturze przedmiotu i przekonująco formułuje własne sądy. Jest rzeczą pewną, że na tle ubogiej w danym przypadku polskiej historiografii jego praca jest unikalna i bardzo cenna, ale moim zdaniem mogłaby mieć także zagraniczny rezonans. Świadczy m.in. o gruntownej znajomości rosyjskich doktryn imperialnych i praktyk politycznych, co pozwoliło na przedstawienie kwestii sprzedaży Alaski w nowym oświetleniu i ujęciu”. - prof. dr hab. Andrzej Szwarc
„Na polskim gruncie naukowym jest to praca de facto pionierska, a już na pewno najdokładniejsza i najlepsza. Jestem przekonany o jej znaczeniu ponad krajowym, zwłaszcza, jeśli zostanie przełożona na angielski (lub rosyjski)”. - dr bab. Maciej Wojtyński
Marek Budzisz - historyk i manager. Obecnie pracuje w prywatnym biznesie. Wcześniej dziennikarz. Publikował na łamach m.in. „Życia”, „Nowego Państwa”, „Wprost”, „Życia Gospodarczego”, „Rzeczypospolitej”. Członek kolegium redakcyjnego „Polityki Polskiej” oraz „Kwartalnika Konserwatywnego” (1997-2000). W latach 1997-2001 doradca ministra Szefa Kancelarii URM oraz ministra finansów.

Książka „Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski. Seria: Biblioteka Myśli Politycznej 117” - oprawa miękka - Wydawnictwo Ośrodek Myśli Politycznej.

Książka posiada 334 stron i została wydana w 2017 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Koniec rosyjskiej Ameryki. Rozważania o przyczynach sprzedaży Alaski...."
Marek Budzisz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Rosja. Kryminalne dzieje Imperium - okładka książki
Rosja. Kryminalne dzieje Imperium Ryszard J. Czarnowski
Uciekinier - okładka książki
Uciekinier Jędrzej Giertych