pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Komisja Edukacji Narodowej Studia i szkice z dziejów polskiej kultury...
Książki »
Tytuł książki:

Komisja Edukacji Narodowej Studia i szkice z dziejów polskiej kultury intelektualnej. Seria: Źródła i monografie 459

Autor książki:

Stanisław Janeczek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Towarzystwo Naukowe KUL
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 330 s.
Wymiar: 167x240 mm
EAN: 9788373067974
ISBN: 978-83-7306-797-4
Data: 2018-05-16
42.97  45.00  2.03 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 1-3 dni

Komisja Edukacji Narodowej Studia i szkice z dziejów polskiej kultury intelektualnej. Seria: Źródła i monografie 459 - opis książki:

Tom prezentuje bogactwo i skomplikowane przemiany w zakresie nowożytnej kultury intelektualnej, przede wszystkim na gruncie oświeceniowych reform szkolnych, a zwłaszcza przeprowadzonych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, ale ukazanych na tle europejskim. Presja rozwijających się nauk przyrodniczych sprzyjała odchodzeniu od szkolnictwa ukierunkowanego humanistycznie i filozoficznie w kierunku postępującego wzmocnienia kształcenia o charakterze zawodowym. Wzrastająca rola centralnych władz państw absolutystycznych wyznaczała oświacie nowe zadania wychowawcze, czyniąc ze szkolnictwa fundament nowego ładu ideowego i społeczno-politycznego. W odradzającej się Rzeczypospolitej zmiany te dokonały się w szkolnictwie kościelnym, początkowo w oświacie prowadzonej przez zakon pijarów, a po kasacie zakonu jezuitów, których szkoły przejęło państwo, przynajmniej postulatywnie, w odniesieniu do całości ówczesnej oświaty, zwłaszcza szkolnictwa średniego i wyższego. Stąd też niniejszy tom łączy obydwa typy reform, akcentując na zasadzie tzw. długiego trwania ich relatywnie pojętą ciągłość, zarówno w wymiarze naukowym, jak i ideowym, a także ich religijno-moralistyczny i obywatelski charakter.

Niniejsza publikacja chce się skromnie wpisać w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 100-lecia KUL, widząc w tym rocznicowym zespoleniu niegasnący znak nadziei, że rzetelnie prowadzone szkolnictwo będzie niezastąpionym fundamentem ładu ideowego, społecznego i gospodarczego naszej Ojczyzny, a KUL zachowa w niej swe trwałe i znaczące miejsce.

Książka "Komisja Edukacji Narodowej Studia i szkice z dziejów polskiej kultury intelektualnej. Seria: Źródła i monografie 459" - Stanisław Janeczek - oprawa miękka - Wydawnictwo Towarzystwo Naukowe KUL. Książka posiada 330 stron i została wydana w 2018 r. Cena 42.97 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]