pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Katalog dokumentów pergaminowych i papierowych ze zbiorów Zakładu Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dane szczegółowe:
Wydawca: Societas Vistulana
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 98 s.
Wymiar: 160x235 mm
EAN: 9788365548986
ISBN: 978-83-65548-98-6
Data: 2022-06-30
22.06 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Tom inaugurujący serię, wpisujący się doskonale w niedawny jubileusz 200 lat nauk pomocniczych historii na Uniwersytecie Jagiellońskim,  poświęcony został zbiorowi dokumentów pergaminowych i papierowych. Kolejne tomy serii pomieścić mają m.in. zbiory pieczęci, map i monet. 84 dokumenty, skatalogowane w publikacji przez trójkę znakomitych krakowskich mediewistów młodego i średniego pokolenia – Marcina Starzyńskiego, Andrzeja Marca i Jakuba Rogulskiego,  zostały opracowane na wzór zasad przyjętych przez autorów katalogu pergaminów Biblioteki Jagiellońskiej, wydanego w 2014 roku,  także nakładem Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana.

Publikację wzbogaca wstęp, który nie tylko przygotowuje Czytelnika do korzystania z katalogu, stanowi jednocześnie barwną lekturę przybliżającą sylwetki profesorów, dzieje pracowni i samego zbioru, od wieku XIX aż po czasy współczesne.

Doskonałą pomocą i wartością samą w sobie jest indeks nazw miejscowych i osobowych występujących w opisach katalogowych oraz konkordancja sygnatur i numerów pozycji katalogowych. Na końcu książki zamieszczono reprodukcje wybranych dokumentów.

Katalog opublikowano nie tylko z myślą o historykach, ale także o studentach, m.in. tych którzy każdego roku w pięknych, historycznych wnętrzach pracowni nauk pomocniczych historii i źródłoznawstwa UJ zgłębiają wiedzę, przekazywaną im właśnie przez autorów niniejszej publikacji.

Tom opracowany dzięki dofinansowaniu w ramach minigrantu Priorytetowego Obszaru Badawczego (POB) Heritage Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Książka "Katalog dokumentów pergaminowych i papierowych ze zbiorów Zakładu Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego" - Andrzej Marzec, Jakub Rogulski, Marcin Starzyński (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Societas Vistulana. Książka posiada 98 stron i została wydana w 2022 r. Cena 22.06 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.