pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Izba Rzemieślnicza w Krakowie w latach 1927-1939
książka:

Izba Rzemieślnicza w Krakowie w latach 1927-1939

Dane szczegółowe:
Wydawca: Krakowskie Towarzystwo Naukowe
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208 s.
Wymiar: 148x210 mm
EAN: 9788393008322
ISBN: 978-83-9300-832-2
Data: 2010-04-09
30.72  36.00  5.28 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Izba Rzemieślnicza w Krakowie w latach 1927-1939 - Jarosław Jastrzębski - opis książki:

Wielokrotnie podnoszono postulat rozpoczęcia systematycznych, zakrojonych na szeroką skalę działań, które w rezultacie pozwoliłyby na stworzenie wielowymiarowego obrazu polskiego rzemiosła w okresie międzywojennym. W kwestii tej jest wciąż jeszcze wiele do zrobienia i to pomimo badań i publikacji takich znawców problemu jak Czesław Łuczak czy Zbigniew Landau. Próbę prezentacji rzemiosła i izb rzemieślniczych w na Pomorzu i Kujawach podjął się Wojciech Kotowski. Natomiast całkowicie przyczynkarskim i jubileuszowy charakter ma, pochodzące z końca lat 50. XX w. opracowanie Henryka Miincha poświęcone krakowskiej Izbie Rzemieślniczej.
Tematyka ta wciąż więc pozostawia ogromną przestrzeń do prowadzenia działalności badawczej. Z tym większym zadowoleniem i nadzieją należy przyjąć badania dotyczące historii polskich izb rzemieślniczych prowadzone w ostatnich latach przez Jarosława Jastrzębskiego.
Pierwszym rezultatem działań dr Jastrzębskiego jest, opublikowana w 2009 r., rozprawa zatytułowana „Rzemiosło II Rzeczpospolitej w latach 1927-1939. Uwarunkowania formalno-prawne". Kolejny istotny wkład do poszerzenia naszej wiedzy o organizacji polskiego rzemiosła stanowi niniejsze opracowanie - „Izba Rzemieślnicza w Krakowie w latach 1927-1939".
Tym razem, autor skupił się na ukazaniu organizacji i działalności jednej z kilkunastu polskich izb rzemieślniczych w okresie międzywojennym.
Przyjęte przez Autora cezury pracy są dla czytelnika oczywiste. Dopiero w czerwcu 1927 r. ukazało się rozporządzeni prezydenta RP o prawie przemysłowym, regulujące również działalność rzemieślniczą. Książka szeroko omawia działalność Izby Rzemieślniczej w Krakowie, chociaż - co podkreśla Autor - zasadnicze dokumenty Izby sprzed 1939 r. zachowały się w niewielkim stopniu. W rezultacie dr Jastrzębski był zmuszony opierać się przede wszystkim na aktach normatywnych i corocznych sprawozdaniach Izby. Pomimo tych zasadniczych ograniczeń źródłowych udało się dosyć szeroko omówić zakres funkcjonowania krakowskiej Izby.
Autor szczegółowo zaprezentował dane liczbowe odnoszące się do przedsiębiorstw rzemieślniczych, dynamiki ich rozwoju, układu terytorialnego czy podziału branżowego oraz prowadzonej przez Izbę działalności. Dużo uwagi poświęcił działalności egzaminacyjnej Izby. Ten aspekt był szczególnie ważny i - zdaniem Autora - pochłaniał 80% aktywności Izby. Niezwykle interesującym jest ukazanie tendencji rozwoju niektórych i zaniku innych form działalności rzemieślniczej. W pracy spotkamy nazwiska rzemieślników szczególnie zasłużonych w poszczególnych branżach.
(fragment Przedmowy - prof. dr hab Piotr Franaszek)

Książka „Izba Rzemieślnicza w Krakowie w latach 1927-1939” - oprawa miękka - Wydawnictwo Krakowskie Towarzystwo Naukowe.

Książka posiada 208 stron i została wydana w 2010 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Izba Rzemieślnicza w Krakowie w latach 1927-1939"
Jarosław Jastrzębski - autor m.in.:
Rola polityki, ekonomii i techniki - okładka książki
Rola polityki, ekonomii i techniki w działaniach... Roman Kochnowski, Jarosław Jastrzębski (red.);
Dalekie morza, bliskie rzeki. Rzecz - okładka książki
Dalekie morza, bliskie rzeki. Rzecz o strategii,... Roman Kochnowski, Jarosław Jastrzębski (red.);
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Produkty podobne: