pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Inżynierowie Niepodległej
Książki »
Tytuł książki:

Inżynierowie Niepodległej

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wyd.: 2018
Oprawa: miękka
Ilość stron: 336 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788301203467
ISBN: 978-83-0120-346-7
Data: 2018-11-14
44.36  49.00  4.64 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 48 h

11 listopada 1918 roku Polska po ponad stu latach niewoli powróciła na mapę polityczną Europy. Zazwyczaj podkreśla się trud znanych polityków, dowódców i żołnierzy, którzy walczyli na różnych polach bitew I wojny światowej. Często nie pamięta się jednak o wszystkich tych, którzy dzięki swej aktywności i zaradności przez cały okres zaborów przyczyniali się do rozwoju polskich ziem: kulturalnego, społecznego czy gospodarczego, którzy - nawet jeśli nie dożyli niepodległej Polski - byli jej prawdziwymi inżynierami.

Kim byli bohaterowie tej książki - inżynierowie Niepodległej? W XIX i na początku XX w. wielu Polaków trafiało w głąb Cesarstwa Rosyjskiego: w efekcie poboru do wojska, jako zesłańcy skazani za udział w powstaniach lub za działalność polityczną. Inni prowadzili badania, wyjeżdżali do szkół, jako urzędnicy otrzymywali zatrudnienie w najdalszych regionach imperium, rozwijali też swoją działalność gospodarczą. Na początku I wojny światowej na Wschód ruszyły całe masy bieżeńców uciekających przez Niemcami. Wielu z nich, mimo skrajnie trudnych warunków, umiało na rosyjskiej ziemi ze skazańca przeistoczyć się w cenionego naukowca czy podróżnika lub z biednego studenta petersburskiej uczelni - w głównego konstruktora mostów. Rosły fortuny polskich przedsiębiorców i zdolnych zarządców, którzy imali się różnych zajęć. I to dzięki nim możliwe było zbudowanie w 1918 roku niepodległego państwa.

Autorzy dotarli do wielu źródeł niedostępnych dla polskiego czytelnika i w sposób w bardzo przystępny i w ciekawej formie przedstawiają sylwetki i niezwykłe losy polskich inżynierów, naukowców, wojskowych, przedsiębiorców, którzy zrobili kariery w Cesarstwie Rosyjskim,
a jednocześnie "nieśli ze sobą cywilizację" czy też "byli nosicielami kultury". Co ważniejsze jednak, świadomie prowadzili działalność patriotyczną, pielęgnując i rozwijając polską kulturę, naukę i wspierając gospodarkę na ziemiach polskich. Stawali się tym samym zalążkiem przyszłych elit niepodległej Polski - inżynierami Niepodległej.

Książka "Inżynierowie Niepodległej" - Marta Panas-Goworska, Andrzej Goworski - oprawa miękka - Wydawnictwo Naukowe PWN. Książka posiada 336 stron i została wydana w 2018 r. Cena 44.36 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Marta Panas-Goworska, Andrzej Goworski - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Liga Narodowa na Rusi 1890-1920 - okładka książki

Liga Narodowa na Rusi 1890-1920

Stanisław Zieliński
Skrwawione ziemie - okładka książki

Skrwawione ziemie

Timothy Snyder
Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. - okładka książki

Żołnierze Ludowego Wojska Polskiego. Historie...

Kaja Kaźmierska, Jarosław Pałka
Produkty podobne:
Zachować Niepodległą - okładka książki

Zachować Niepodległą

Paweł Warchoł