pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko: autor tytuł  24h
Utkanki - okładka książki
Utkanki pozycja dostępna
Słupskie tramwaje - okładka książki
Słupskie tramwaje pozycja dostępna
Księgarnia »
Książki »
»
Gdańsk w tramwajach i autobusach. Opowieść o powojennej komunikacji...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Gdańsk w tramwajach i autobusach. Opowieść o powojennej komunikacji miejskiej

Dane szczegółowe:
Wydawca: KFP
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 208 s.
Wymiar: 205x295 mm
EAN: 9788393736768
ISBN: 978-83-9373-676-8
Data: 2015-07-15
Cena wydawcy: 69.90 złpozycja niedostępna

Gdańsk w tramwajach i autobusach. Opowieść o powojennej komunikacji miejskiej - opis książki:

Nie ma chyba osoby, która kiedyś nie jechała tramwajem czy miejskim autobusem.

"Gdańsk w tramwajach i autobusach" to pierwsza bogato ilustrowana historia powojennej komunikacji miejskiej w Gdańsku. Zaczyna się tuż po ustaniu walk II wojny światowej, kiedy gdańskie ulice blokowały wraki tramwajów, ale już wkrótce pomiędzy nimi zaczęły jeździć autobusy. Po raz pierwszy sprawny tramwaj linii nr 1 wyruszył z pasażerami przy dźwiękach orkiestry 28 czerwca 1945 roku. Historia opisana w książce nie kończy się na czasach współczesnych, ale wybiega w przyszłość, dzięki czemu czytelnik będzie mógł sobie wyobrazić jak za kilka lat będzie podróżował ulicami miasta. Opowieść oparta jest w dużej mierzy na wspomnieniach ludzi, którzy pracowali w zakładach komunikacyjnych, i tym samym tworzyli
historię komunikacji miejskiej w Gdańsku. Czytelnik dowie się z książki o zajezdniach, przystankach, tramwajach pamiętających czasy Wolnego Miasta, po współczesne pesy, autobusach, jeszcze tych jeżdżące na gaz drzewny, piętrusach, berlietach czy kultowych jelczach "ogórkach". Zobaczy kolekcje zmieniających się biletów i tras tramwajowych z ich mapkami. Pozna pasjonatów komunikacji, motorniczych i konduktorów na czele ze słynnym wesołym konduktorem Antonim Turzyńskim i jego powiedzonkami, opisującymi przystanki. Jest też słownik pojęć komunikacji miejskiej, dzięki któremu dla wielu czytelników będzie ona mniej tajemnicza. Na końcu książki gratka nie tylko dla pasjonatów komunikacji - ilustrowany katalog taboru używanego przez 70 lat w komunikacji miejskiej w Gdańsku, który zawiera zdjęcia, dane techniczne i krótką historię każdego pojazdu czy urządzenia.

Książka „Gdańsk w tramwajach i autobusach. Opowieść o powojennej komunikacji miejskiej” - oprawa twarda - Wydawnictwo KFP.

Książka posiada 208 stron i została wydana w 2015 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Gdańsk w tramwajach i autobusach. Opowieść o powojennej komunikacji..."