pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Tytuł książki:

Freski fundacji Władysława II Jagiełły w kolegiacie wiślickiej

Autor książki:

Piotr Ł. Grotowski

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księgarnia Akademicka
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 248 s.
Wymiar: 170x245 mm
EAN: 9788381384582
ISBN: 978-83-8138-458-2
Data: 2021-10-28
39.03 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Książka ta jest pierwszym całościowym opracowaniem fresków w prezbiterium gotyckiej kolegiaty Narodzenia NMP w Wiślicy. Malowidła wykonane przez rusińskich mistrzów na polecenie króla Władysława II Jagie łły (1386-1434) zostały zabielone na początku XVII wieku. Ponownie odsłonięte w wyniku ostrzału kościoła przez austriacką artylerię w trakcie pierwszej wojny światowej, w dodatku uszkodzone na skutek niefachowo prze-prowadzonych ratowniczych prac konserwatorskich, przetrwały do naszych czasów fragmentarycznie, najczęściej w warstwie podmalówki. Dzięki wnikliwej analizie ocalałych fragmentów możliwe było jednak zrekonstruowanie pierwotnego programu malarskiego oraz wyróżnienie czterech manier stylowych, a także określenie środowiska artystycznego, do jakiego przynależeli ich twórcy.

Freski wiślickie, odmienne w swym charakterze od pozostałych wschodnich zespołów malarskich wykonanych na polecenie Jagiełły w kaplicy Św. Trójcy na zamku w Lublinie, w kolegiacie sandomierskiej i w kaplicy Mariackiej w krakowskiej katedrze stanowią dowód, że monarcha w swych rozlicznych fundacjach zatrudniał malarzy wywodzących się z różnych środowisk artystycznych. W przypadku wczesnej realizacji, jaką niewątpliwie była dekoracja malarska w Wiślicy, zaproszenie do jej wykonania prawosławnych twórców mogło być podyktowane chęcią podkreślenia przez wywodzącego się z pogańskiej dynastii Gie-dyminowiczów króla swych chrześcijańskich korzeni, ale także potrzebą uzmysłowienia swoim polskim poddanym nowej sytuacji politycznej. Choćby dla tych powodów zachowane relikty wiślickich malowideł należą do najcenniejszych zabytków sztuki późnego średniowiecza w Polsce.

Książka "Freski fundacji Władysława II Jagiełły w kolegiacie wiślickiej " - Piotr Ł. Grotowski - oprawa twarda - Wydawnictwo Księgarnia Akademicka. Książka posiada 248 stron i została wydana w 2021 r. Cena 39.03 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]