pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Franciszek Krasiński. Polityk Złotego Wieku

Autor książki:

Tadeusz Gostyński

Dane szczegółowe:
Wydawca: Napoleon V
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 162 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788365652409
ISBN: 978-83-6565-240-9
Data: 2016-09-15
Cena wydawcy: 50.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Pojęcie "złotego okresu" naszych dziejów, tego okresu, który z dumą wspominamy myśląc o "Polsce Jagiellońskiej", wiąże się silniej z Polską Zygmunta Augusta, niż z Polską Zygmunta Starego. Właśnie na czas jego rządów przypada twórczość znakomitych pisarzy Reja i Kochanowskiego, Orzechowskiego i Modrzewskiego, pojawienie się niewidzianej w Polsce ani przedtem, ani potem wielkiej liczby znakomitych biskupów polityków - mecenasów, wśród których błyszczą nazwiska takie, jak Hozjusz, Uchański, Kromer, Padniewski, Krasiński, Wolski, Myszkowski, Karnkowski i ogólne podniesienie kultury, o czym świadczyć może pokaźna ilość istniejących podówczas bibliotek prywatnych, a wreszcie rozszerzenie granic na północy i scementowanie państwa tak silne, że ani rozbiory, ani wypadki zaszłe po "wielkiej wojnie" nie oderwały dziedzictwa Giedyminowiczów od dziedzictwa Piastów.

W największych pracach ostatniego Jagiellończyka uczestniczy Franciszek Krasiński. Widzimy go jako podkanclerzego na sejmie 1569 r., przy zabiegach o unię ziem Rzeczypospolitej. Śledzimy jego prace przedsiębrane dla niedopuszczenia do zawieruchy religijnej. Spotykamy go jako potężnego biskupa krakowskiego w bezkrólewiach, kiedy troszczył się o zachowanie spuścizny jagiellońskiej. Badając działalność Franciszka Krasińskiego dowiadujemy się, w jaki sposób rozwijała się i wzmacniała "Polska Jagiellonów", na jak ogromne trudności napotykano przy realizowaniu wielkiego programu Zygmunta Augusta i jakie choroby trapiły podówczas Polskę.

Książka "Franciszek Krasiński. Polityk Złotego Wieku" - Tadeusz Gostyński - oprawa twarda - Wydawnictwo Napoleon V. Książka posiada 162 stron i została wydana w 2016 r.