pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Flebotomia i purgowanie czyli o leczeniu w wiekach średnich
Tytuł książki:

Flebotomia i purgowanie czyli o leczeniu w wiekach średnich

Autor książki:

Beata Wojciechowska

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 187 s.
Wymiar: 165x240 mm
EAN: 9788371337383
ISBN: 978-83-7133-738-3
Data: 2019-03-11
Cena wydawcy: 58.00 złpozycja niedostępna
Produkty podobne:

Średniowieczna medycyna nawiązywała do klasycznych koncepcji fizjologii i patologii człowieka, akceptując starożytną naukę o czterech temperamentach i teorię humoralną Hipokratesa, rozbudowaną następnie przez Galena. Tworzyły one spójny system według którego w ludzkim ciele sąsiadują obok siebie, stanowiące odpowiedniki czterech elementów kosmosu (powietrza, wody, ziemi i ognia), płyny ustrojowe (humory), będące efektem kombinacji czterech tzw. jakości: ciepła i zimna, suchości i wilgoci. W organizmie zdrowego człowieka wszystkie te elementy i jakości pozostawały w stanie równowagi (crasias), a jej brak (dyscrasias) objawiał się niemocą. Nadmiaru humorów można się było pozbyć poprzez zastosowanie odpowiednich zabiegów, z których od XIII wieku najbardziej popularna była flebotomia, czyli upuszczanie krwi, a także przyjmowanie medykamentów przeczyszczających, moczopędnych lub wymiotnych. Praktykowano również kąpiele i stawianie baniek.

Choroby dzielono na "ciepłe" (passiones calidae) i "zimne" (passiones frigidae) w zależności od nadmiaru danych humorów. Również surowce lecznicze dzielono w tym systemie na "ciepłe" - rozgrzewające i "zimne" - oziębiające, a także "suche" - wysuszające i "wilgotne" - nawilżające. Terapia polegała na rozpoznaniu własności choroby (czy "zimna" czy "gorąca") i na zastosowaniu medykamentu o przeciwnych właściwościach.

Książka "Flebotomia i purgowanie czyli o leczeniu w wiekach średnich" - Beata Wojciechowska - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Książka posiada 187 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Pamiętniki o czasach moich - okładka książki

Pamiętniki o czasach moich

Ludwik Tauberon De Crieva
Złoty nosorożec. Dzieje średniowiecznej - okładka książki

Złoty nosorożec. Dzieje średniowiecznej Afryki

François-Xavier Fauvelle-Aymar