pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Etyka protestancka a duch kapitalizmu i inne pisma

Autor książki:

Max Weber

Dane szczegółowe:
Wydawca: Aletheia
Rok wyd.: 2023
Oprawa: miękka
Ilość stron: 504 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9788367020435
ISBN: 978-83-6702-043-5
Data: 2023-04-12
54.06 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

"Etykę protestancką", bodaj najsłynniejsze ze swoich dzieł, niemiecki socjolog Max Weber (1864-1920) stworzył w pierwszych latach XX wieku. Powstało ono w najlepszym dla Europy okresie mieszczańskiego dobrobytu, gdy echa wojen religijnych dawno ucichły, a zapowiedzi nowych, światowych wojen jeszcze nie było słychać. Weber rozważał więc z dystansu relacje między religiami a tą prosperującą gospodarką. Jego traktat lokuje się na pograniczu socjologii, ekonomii i religioznawstwa, spajając te dyscypliny podstawową tezą o procesie racjonalizacji, który zdaniem autora przenika nowożytną i współczesną historię. Szczególnie racjonalne są wyznania protestanckie, zwłaszcza przyjmujące teorię predestynacji: Bóg z góry przeznacza ludzi do zbawienia, ale nie wszystkich, ludzie zaś o wyrokach Bożych nie wiedzą. Powodzenie w życiowych działaniach pozwala to testować.

Potrzeba takiego sprawdzania się, a zarazem przysparzania działaniem chwały Bogu zrodziła specyficzną formację przeciwstawną feudalizmowi i odmienną od dzisiejszego kapitalizmu. Ten protokapitalizm, rozwijany z sakralnych pobudek i religijnie ascetyczny, Weber przenikliwie wychwytuje ze skomplikowanego splotu czynników społecznych, gospodarczych i religijnych. Jego dzieło należy dziś do kanonu każdej z nauk badających te dziedziny. Niniejszy tom zawiera obok "Etyki" teksty skupione wokół pokrewnego tematu etyki gospodarczej, także tej inspirowanej właśnie przez religię.

Książka "Etyka protestancka a duch kapitalizmu i inne pisma" - Max Weber - oprawa miękka - Wydawnictwo Aletheia. Książka posiada 504 stron i została wydana w 2023 r. Cena 54.06 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.