pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
Księgarnia »
Książki »
»
Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy 9 października 1962
książka:

Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy 9 października 1962

Dane szczegółowe:
Wydawca: Dom Wydawniczy ELIPSA
Rok wyd.: 2016
Oprawa: twarda
Ilość stron: 198 s.
EAN: 9788380171138
ISBN: 978-83-8017-113-8
Data: 2016-10-12
Cena wydawcy: 25.20 złpozycja niedostępna

Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy 9 października 1962 - Ireneusz Gębski, Michał Ostafijczuk, Kazimierz Rafalik, Paweł Soroka - opis książki:

Autorzy książki przypominają dwie tragedie, które wydarzyły się w dniu 9 października 1962 roku. W Szczecinie około południa odbywała się defilada wojskowa na zakończenie manewrów Układu Warszawskiego, w której wzięły udział oddziały Armii Radzieckiej, NRD i Wojska Polskiego. W końcowej części defilady polski czołg T-54 wpadł w poślizg i wjechał w grupę dzieci z pobliskich dwóch szkół podstawowych, zabijając siedmioro z nich, a 22 odniosło poważne obrażenia. Tego samego dnia, 9 października wieczorem około godz. 21.15 pod Moszczenicą k. Piotrkowa Trybunalskiego wydarzyła się straszliwa katastrofa kolejowa, w której wskutek zderzenia i zniszczenia 6 wagonów zginęły 34 osoby, a ponad 140 zostało rannych, w tym 61 doznało poważnych obrażeń.

Te dwa tragiczne wydarzenia rozegrały się w momencie, gdy na odległej Kubie tlił się niezwykle groźny konflikt, którego początkiem była zainicjowana przez Związek Radziecki w maju 1962 roku tajna operacja pod kryptonimem "Anadyr", którego apogeum było 13 dramatycznych dni, określanych mianem rakietowego kryzysu kubańskiego, w okresie od 14 do 27 października 1962 roku. Operacja "Anadyr" polegała na skrytym przetransportowaniu statkami w okresie od maja do października 1962 roku na Kubę różnego rodzaju rakiet i eskadry bombowców mogących przenosić głowice atomowe, w tym o takim zasięgu, który pozwalał zaatakować największe miasta amerykańskie. Gdy w Polsce rozgrywał się dramat w Szczecinie i pod Moszczenicą, broń na Kubie doprowadzana była do stanu gotowości bojowej, a większość zainstalowanych tam wyrzutni była w stanie wystrzelić umieszczone na nich pociski rakietowe wraz z atomowymi głowicami. Towarzyszyła temu, ogłoszona 22 października blokada Kuby przez około 180 amerykańskich okrętów wojennych oraz groźne incydenty zbrojne, grożące wymknięciem się całej sytuacji spod kontroli.

Atomowa apokalipsa była tuż, tuż...

Książka „Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy 9 października 1962” - oprawa twarda - Wydawnictwo Dom Wydawniczy ELIPSA.

Książka posiada 198 stron i została wydana w 2016 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy 9 października 1962"
Ireneusz Gębski, Michał Ostafijczuk, Kazimierz Rafalik, Paweł Soroka - autor m.in.:
Od uprzemysłowienia w PRL do deindustrializacji - okładka książki
Od uprzemysłowienia w PRL do deindustrializacji... Andrzej Karpiński, Stanisław Paradysz, Paweł Soroka, Wiesław Żółtkowski;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Kres. Wołyń, historie dzieci ocalonych - okładka książki
Kres. Wołyń, historie dzieci ocalonych z pogromu Konrad Piskała, Tomasz Potkaj, Leon Popek
Doświadczenie pokoleniowe a perspektywa - okładka książki
Doświadczenie pokoleniowe a perspektywa osobista Bożena Płonka-Syroka, Mateusz Dąsal, Kai Marchel (red.)