pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Duchy we śnie, Duchy na jawie. Papua zachodnia
Tytuł książki:

Duchy we śnie, Duchy na jawie. Papua zachodnia

Autor książki:

Grzegorz Kapla

Dane szczegółowe:
Wydawca: Bernardinum
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 288 s.
EAN: 9788381272933
ISBN: 978-83-8127-293-3
Data: 2019-07-25
29.08  49.90  20.82 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Duchy we śnie, duchy na jawie to opowieść o spotkaniu z żyjącym w interiorze Nowej Gwinei ludźmi Dani. Nie używam słowa plemię, bo w języku Dani to słowo oznacza ludzi. Żyją na granicy światów: cywilizacji współczesnej i tej z epoki kamienia łupanego. Palą swoich zmarłych, rozmawiają z duchami, polują z łukiem i strzałami, które nie mogą zniszczyć piór świętych ptaków i gotują w dołach wygrzebanych w ziemi. Ale widzieli samolot i komputer, a odkąd zawitali do nich misjonarze, nie jedzą swoich wrogów.

Żyją na granicy wolności i niewoli, bo Papua choć pragnie wolności, jest terytorium podległym Indonezji. Żyją na granicy chrześcijaństwa i animizmu, a granica ta przebiega w poprzek ich serc.

Żyją w strefie kontaktowej. Trochę we śnie, trochę na jawie. Nie można tam przeniknąć, ale można dotrzeć, chociaż trzeba iść pieszo, wynająć tragarzy, kucharza i przewodnika. Trzeba spać ze świniami, jeść tylko pataty i banany, czasem nawet narysować słownik.

To przygodowa opowieść. Nie ma pretensji żeby cokolwiek wyjaśnić, po prostu opowiada kawałek świata, który trudno zrozumieć, ale do którego warto dotrzeć, żeby nauczyć się kilku spraw o samym sobie.

Grzegorz Kapla. Reporter. Żyje z pisania, odkąd odkrył konfucjańską zasadę, że jeśli wybierzesz zajęcie, które kochasz, nie będziesz musiał pracować ani jednego dnia. Imał się wielu zajęć. Czyścił zęzy na statkach, malował kominy, produkował papier, uchwalał budżet miasta na prawach powiatu, próbował napisać słownik polsko-papuaski, skakał z wodospadu, próbował nowych dróg w Tatrach, kochał i próbował odnaleźć eliksir na złamane serce, włócząc się dookoła świata. Autor kilku reporterskich książek (w tym jednej nominowanej do tytułu Podróżnicza Książka Roku) i trzech powieści (jedna nominowana do Róż Gali).

Książka "Duchy we śnie, Duchy na jawie. Papua zachodnia" - Grzegorz Kapla - oprawa twarda - Wydawnictwo Bernardinum. Książka posiada 288 stron i została wydana w 2019 r. Cena 29.08 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Grzegorz Kapla - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Płomień Crossa - okładka książki

Płomień Crossa

Sylvia Day
Noc, kiedy umarła - okładka książki

Noc, kiedy umarła

Jenny Blackhurst
O pięknie - okładka książki

O pięknie

Zadie Smith
Zaśpiewaj mi kołysankę - okładka książki

Zaśpiewaj mi kołysankę

Ryszard Ćwirlej
Zawsze w porę - okładka książki

Zawsze w porę

Agnieszka Krawczyk
Produkty podobne:
Papua-Nowa Gwinea - okładka książki

Papua-Nowa Gwinea

Simon Lonely
Urodzeni biegacze - okładka książki

Urodzeni biegacze

Christopher Macdougall
Notes amsterdamski - okładka książki

Notes amsterdamski

praca zbiorowa