pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Czy wojny są nieuchronne? Czyli pokój, miłość i wolność
Tytuł książki:

Czy wojny są nieuchronne? Czyli pokój, miłość i wolność

Autor książki:

Tom G. Palmer

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Fijorr Publishing
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 240 s.
Wymiar: 150x210 mm
EAN: 9788364599385
ISBN: 978-83-6459-938-5
Data: 2016-10-18
27.84  37.30  9.46 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Czy jeśli ktoś zyskuje, to ktoś musi tracić? Czy jeden naród zyskuje kosztem innym? Czy ludzie skazani są na nieustanny konflikt? Emmanuel Martin jest ekonomistą i dyrektorem wykonawczym Instytutu Studiów Ekonomicznych Europa (Institute for Economic Studies Europe). Poza organizacją projektów w Europie i Afryce, był redaktorem-założycielem Un Monde Libre.org i Libre Afrique.org. Pisał dla takich tytułów, jak "Le Cercle des Échos" i "Les Échos" we Francji, "Il Foglio" we Włoszech, "L Écho" w Belgii, "Libération" w Maroko i "The Wall Street Journal Europe".

Amunicja wojenna, czas i praca funkcjonariuszy cywilnych i wojskowych, przeznaczonych do obrony kraju - wszystko to nie istnieje, chociaż było znakomicie użyte [Jean-Baptiste Say]
Zwycięzcy i przegrani
Wielu ludzi jest zdania, że jeśli jedna osoba korzysta, inna musi stracić. Takie osoby wierzą, że suma odnoszonych przez ludzi korzyści i strat wynosi zero, co oznacza, że na każdy zysk jednej grupy przypada analogiczna i równa strata innej grupy. Dlatego kiedy ludzie myślący w ten sposób widzą, że komuś się powodzi, rozglądają się wokół w poszukiwaniu osoby, która z konieczności poniosła analogiczną stratę. Gdyby to był jedyny możliwy model rozwoju, konflikt społeczny byłby wszechobecny, a wojna byłaby nieunikniona.

Na szczęście są inne modele rozwoju, które nie pociągają za sobą analogicznych strat po stronie reszty. Współczesny świat jest na to mocnym dowodem, ponieważ dochody zwiększyły się praktycznie w każdym zakątku globu. Więcej ludzi żyje dziś dłużej, zdrowiej i zamożniej niż w przeszłości. Nie tylko większej liczbie ludzi żyje się lepiej, ale to samo dotyczy również coraz większego procentu światowej populacji.

Oczywiście w niektórych przypadkach zysk jednej osoby pojawia się kosztem innej. Na przykład, jeśli złodziej coś ukradnie, odniesie zysk kosztem ofiary. Ale zyski można czerpać także z innego rodzaju działalności, niż kradzież, takich jak praca, innowacje, odkrycia, inwestycje i wymiana.

Jeden z najważniejszych ekonomistów wszech czasów wytłumaczył jasno i wyraźnie, jak twój zysk może być także moim zyskiem. Czyniąc to, wyjaśnił nie tylko ekonomiczne podstawy materialnego rozwoju, ale także podstawy pokoju. Jean-Baptiste Say (1767-1832) jest czasem uważany za "francuskiego Adama Smitha", ale w rzeczywistości był on kimś znacznie więcej, niż tylko popularyzatorem koncepcji Smitha i znacząco rozwinął jego myśl.

Książka "Czy wojny są nieuchronne? Czyli pokój, miłość i wolność" - Tom G. Palmer (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Fijorr Publishing. Książka posiada 240 stron i została wydana w 2016 r. Cena 27.84 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Tom G. Palmer (red.) - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Polityka społeczna w zmieniającej - okładka książki

Polityka społeczna w zmieniającej się rzeczywistości

Krzysztof Chaczko, Katarzyna M. Stanek
Produkty podobne:
Operacje pokojowe ONZ w XX wieku - okładka książki

Operacje pokojowe ONZ w XX wieku

Grzegorz Ciechanowski
Wilno-Warszawa. Wspólna droga do - okładka książki

Wilno-Warszawa. Wspólna droga do wolności

Piotr Hlebowicz, Piotr Warisch
Polska w stosunkach międzynarodowych - okładka książki

Polska w stosunkach międzynarodowych 1945-1989

Justyna Zając, Ryszard Zięba