pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Ach, te baby
Ach, te baby 40.54 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Ikona Zwiastowania
Ikona Zwiastowania 5.97 zł pozycja dostępna!
okładka książki - Gattora. Życie Leonor Fini
Gattora. Życie Leonor Fini 37.13 zł pozycja dostępna!
Księgarnia »
Książki »
»
Czerwień niebieskiego Jeruzalem. O sztuce, wierze i ewangelizacji
książka:

Czerwień niebieskiego Jeruzalem. O sztuce, wierze i ewangelizacji

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rok wyd.: 2018
Oprawa: Miękka ze skrzydełka
Ilość stron: 248 s.
Wymiar: 165x235 mm
EAN: 9788380652378
ISBN: 978-83-8065-237-8
Data: 2018-10-29
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Czerwień niebieskiego Jeruzalem. O sztuce, wierze i ewangelizacji - Marko I. Rupnik SJ - opis książki:

Dlaczego sztuka przeszła z sanktuariów do galerii? Jaka jest jej droga pojednania z wiarą? Czy pustka nowoczesnych kościołów przeszkadza im być ikonami Kościoła? Jakie wyzwania stają dzisiaj przed sztuką liturgiczną? Jaka więź istnieje pomiędzy życiem w Duchu, życiem liturgicznym, a językiem artystycznym. Czy jedyną drogą powrotu sztuki sakralnej na Zachodzie jest spotkanie ze Wschodem?
Na te i inne pytania odpowiada Marko I. Rupnik w rozmowie z Natašą Govekar. Przekonuje, że w czasach, kiedy chrześcijaństwo Europy zdaje się przeżywać kryzys, a Kościół poszukuje nowych form ewangelizacji, dobrze pojęta sztuka sakralna może stać się wyjątkową przestrzenią doświadczania Boga i spotkania z człowiekiem.

Sztuka Rupnika określana jest przez krytyków jako "teologia chrześcijańska w bizantyjskich formach". Proponowana przez niego ikonografia, która wypełniła przestrzeń architektoniczną wielu świątyń, pokazuje mowę obrazów zrozumiałą nie tylko na Wschodzie, lecz również na Zachodzie. Można więc powiedzieć, że to swoista sztuka ekumeniczna, która posługuje się językiem rozumianym przez wszystkich wierzących w Chrystusa, bez względu na przynależność konfesyjną.

O autorze:
Marko I. Rupnik - słoweński jezuita, artysta, teolog, kierownik duchowy. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie i teologię w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Jest dyrektorem Centrum Studiów i Badań "Ezio Aletti" ośrodka badania relacji kulturalnych i religijnych między Wschodem i Zachodem Europy oraz Atelier Sztuki Centrum Aletti, które zajmuje się sztuką liturgiczną. Razem z artystami tworzącymi zespół Centrum Aletti wykonał mozaiki w wielu miejscach w Europie, Ameryce i na Bliskim Wschodzie. Jest też wykładowcą na papieskich uczelniach w Rzymie, konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury, Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Nataša Govekar pochodzi ze Słowenii, studiowała teologię i język słoweński na Uniwersytecie w Lubljanie, uzyskała doktorat w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Jest członkiem zespołu Centrum Aletti w Rzymie, gdzie zajmuje się teologią obrazów oraz Wydawnictwem Lipa. W 2016 roku papież Franciszek mianował ją dyrektorem departamentu teologiczno-duszpasterskiego w watykańskim Sekretariacie ds. Komunikacji.

Książka „Czerwień niebieskiego Jeruzalem. O sztuce, wierze i ewangelizacji” - oprawa Miękka ze skrzydełka - Wydawnictwo Świętego Wojciecha.

Książka posiada 248 stron i została wydana w 2018 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Czerwień niebieskiego Jeruzalem. O sztuce, wierze i ewangelizacji"
Marko I. Rupnik SJ - autor m.in.:
Adam i jego żebro - okładka książki
Adam i jego żebro Marko I. Rupnik SJ, Sergej Sergeevic Averincev;
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Anielski Kraków - okładka książki
Anielski Kraków Andrzej Nazar