pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Centralna Kolej Transandyjska

Autor książki:

Przemysław Dominas

Dane szczegółowe:
Wydawca: Księży Młyn
Rok wyd.: 2022
Oprawa: twarda
Ilość stron: 376 s.
Wymiar: 290x205 mm
EAN: 9788377296912
ISBN: 978-83-7729-691-2
Data: 2023-02-23
82.71 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Książka Kolej Transandyjska - Callao - Lima - La Oroya, dzieło polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego autorstwa Przemysława Dominasa jest opowieścią o jednej z najbardziej zaawansowanych, w momencie budowy, technicznie i najwyżej położonych kolei na świecie. W publikacji została opisana historia budowy tej kolei, zaprojektowanej przez polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego. Na linii zastosowano unikatowe rozwiązania trasowania szlaku w postaci zakosów (zygzaków), umożliwiających wznoszenie szlaku wzdłuż stromych ścian skalnych Andów, w terenie, gdzie brakowało miejsca na poprowadzenie torowiska w łuku. Wybudowano ponad 60 tuneli kolejowych, z których tunel szczytowy Galera jest najwyżej położonym tunelem na świecie (4774 m n.p.m.) oraz zrealizowano kilkanaście dużych mostów, z których most Verrugas po wybudowaniu był najwyższym tego typu obiektem na świecie (76 m wysokości).

Wybrany do opisania odcinek linii Callao - Lima - La Oroya o długości 222 km jest najtrudniejszym technicznie odcinkiem kolei w Peru - w 2019 roku peruwiański rząd stworzył wniosek o wpisanie go na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Książka jest efektem wyjazdu autora do Peru i przeprowadzenia kwerendy źródłowej w instytucjach archiwalnych w Limie oraz wykonania inwentaryzacji terenowej szlaku kolejowego, polegającej na dokonaniu dokumentacji fotograficznej wybranych najważniejszych obiektów inżynierskich i architektonicznych oraz rozwiązań technicznych (np. zakosy). Publikacja jest wzbogacona o mapę, ukazującą przebieg szlaku kolejowego i rozmieszczenie głównych obiektów linii, a ponadto zawiera sporo ilustracji archiwalnych.

Współwydawcą książki jest Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

Książka "Centralna Kolej Transandyjska" - Przemysław Dominas - oprawa twarda - Wydawnictwo Księży Młyn. Książka posiada 376 stron i została wydana w 2022 r. Cena 82.71 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.