pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Księgarnia »
Książki »
»
Aktion gegen Universitats-Professoren (Kraków, 6 listopada 1939 roku)...
Księgarnia »
Książki »
książka:

Aktion gegen Universitats-Professoren (Kraków, 6 listopada 1939 roku) i okupacyjne losy aresztowany

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2019
Oprawa: twarda
Ilość stron: 912 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323346326
ISBN: 978-83-2334-632-6
Data: 2019-10-22
Cena wydawcy: 61.95 złpozycja niedostępna

Aktion gegen Universitats-Professoren (Kraków, 6 listopada 1939 roku) i okupacyjne losy aresztowany - Irena Paczyńska - opis książki:

Aktion gegen Universitäts-Professoren, przeprowadzona w Krakowie 6 listopada 1939 roku, była jednym z działań skierowanych przeciwko polskiej inteligencji, kulturze i nauce, zaplanowanych przed najazdem Rzeszy Niemieckiej na Polskę, realizowanych w początkowym okresie wojny przez grupy operacyjne niemieckiej policji i służby bezpieczeństwa. Podstępne aresztowanie pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczej i kilku naukowców z Akademii Handlowej oraz grupy innych osób,
dokonane w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, było dziełem 2 Oddziału Operacyjnego, kierowanego przez SS-Sturmbannführera Bruno Müllera. W książce przeanalizowano uwarunkowania i przebieg tej operacji, dalsze losy uwięzionych w nazistowskich więzieniach i obozach, starania o ich uwolnienie, a także ich losy po zwolnieniu z obozu (omówiono stan zdrowia, warunki życia, pracę zarobkową, udział w różnych formach samopomocy społecznej, tajną działalność naukową, udział w tajnym nauczaniu i w innych formach działalności konspiracyjnej).

Dzieło uważam za znakomite, bardzo potrzebne, przy tym spełniające ostatni apel-prośbę Stanisława Estreichera, by nie zmarnować ani nie zapomnieć męczeństwa uczonych. Uniwersytet czci pamięć swych wielkich uczonych i uczniów, Stanisława ze Skarbimierza, Mikołaja Kopernika, Jana Pawła II, przypomina też aresztowanie z 6 listopada 1939 roku, ponieważ tak jak wymienione osoby są jedynymi i niepowtarzalnymi w dziejach nauki europejskiej i światowej, tak również likwidacja i kaźń pracowników nauki jest czymś wyjątkowym i niespotykanym w skali światowej.

Z recenzji prof. dra hab. Juliana Dybca
Jest to najbardziej pogłębione studium dramatycznych wydarzeń sprzed 80 lat. Autorka wzięła pod uwagę bardzo wiele nieznanych dotąd źródeł archiwalnych i drukowanych, a także różnorodnych opracowań. Zakres wykorzystanych materiałów jest ogromny i zasługuje na najwyższe uznanie.

Z recenzji prof. dra hab. Krzysztofa Stopki

Książka „Aktion gegen Universitats-Professoren (Kraków, 6 listopada 1939 roku) i okupacyjne losy aresztowany” - oprawa twarda - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka posiada 912 stron i została wydana w 2019 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Aktion gegen Universitats-Professoren (Kraków, 6 listopada 1939 roku)..."
Irena Paczyńska - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Książka a stalinizm - okładka książki
Książka a stalinizm Agnieszka Chamera-Nowak
Najtajniejsza broń wywiadu - okładka książki
Najtajniejsza broń wywiadu Sebastian Rybarczyk
GRU sowiecki superwywiad - okładka książki
GRU sowiecki superwywiad Pierre de Villemarest