pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
Książki »
»
Afazja polska
Tytuł książki:

Afazja polska

Autor książki:

Przemysław Dakowicz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Sic
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 352 s.
Wymiar: 135x205 mm
EAN: 9788361967965
ISBN: 978-83-6196-796-5
Data: 2016-04-13
28.59  39.90  11.31 
Ostatni egzemplarz! pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 3-5 dni

Afazja polska jest próbą zmierzenia się z nieopowiedzianą lub słabo znaną historią XX wieku.

Przez przeszło cztery dekady PRL-u kształtowana była fałszywa i niepełna wizja polskiej rzeczywistości, spreparowana tak, by służyła interesom innych. Polska po komunizmie przypomina człowieka, który w wyniku ciężkiej choroby lub traumatycznych doświadczeń utracił zdolność mówienia, zamknął się w sobie i nie potrafi uwolnić się od tragicznych wspomnień.

W cyklu, który otwiera ta książka, Przemysław Dakowicz próbuje opowiedzieć dzieje polskiej afazji - poczynając od roku 1939. Reflektorem punktowym oświetla czyny i motywacje, wskazuje sceny symboliczne, rekonstruuje fakty mające wpływ na nasze postrzeganie historii i rozumienie kultury. Zależy mu na tym, by zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie, jacy dziś jesteśmy i co sprawiło, że właśnie tacy się staliśmy.

W tej wielowymiarowej opowieści przeszłość rozmawia ze współczesnością, a umarłym na moment zostaje przywrócone istnienie. Czytelnik ogląda z bliska ostatnie chwile życia Stanisława Ignacego Witkiewicza, Józefa Czechowicza i Stefana Starzyńskiego; wędruje ulicami oblężonej Warszawy, bombardowanego Lublina, zagarniętych przez Sowietów miast Lwów i Sokal; obserwuje kolumnę rządowych samochodów przekraczających granicę polsko-rumuńską na Czeremoszu i wraz z krakowskimi profesorami uczestniczy w karnym apelu w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

Na obrazy sprzed kilkudziesięciu lat nakładają się tu sceny współczesne - pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego i ekshumacje w powązkowskiej kwaterze "Ł". Pamięć historyczna odzyskuje utraconą ciągłość, wypełnia się, pogłębia i - zaczyna mówić.

Autor, nie bacząc na drwiące głosy "salonu warszawskiego" III RP, przywraca pamięć o tragicznej historii dwudziestowiecznej Polski. A czyni to jak nikt dotąd - wydobywając na jaw dziesiątki nieznanych zdarzeń lub przemilczanych faktów i opatrując je wieloaspektowym komentarzem.

Wierny bolesnej przeszłości, w formie jest nowoczesny: lapidarny, precyzyjny, trafiający w sedno. Ta książka powinna się stać lekturą obowiązkową.

Antoni Libera

Książka "Afazja polska" - Przemysław Dakowicz - oprawa miękka - Wydawnictwo Sic. Książka posiada 352 stron i została wydana w 2016 r. Cena 28.59 zł. Zapraszamy na zakupy!

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
Przemysław Dakowicz - autor m.in.:
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Afazja polska 2 - okładka książki

Afazja polska 2

Przemysław Dakowicz
Polskie wizje i oceny komunizmu - okładka książki

Polskie wizje i oceny komunizmu po 1939 roku....

Rafał Łatka, Bogdan Szlachta (red.)
Rodzina Ulmów - okładka książki

Rodzina Ulmów

Mateusz Szpytma, Jarosław Szarek
Hohenzollernowie - okładka książki

Hohenzollernowie

Grzegorz Kucharczyk
Produkty podobne:
Wypędzenia i co dalej? Materiały - okładka książki

Wypędzenia i co dalej? Materiały z seminarium...

Anna-Sophia Pappai, Michał O. Pec, Krzysztof M. Zalewski (red.)
Nieznośny urok PRL - okładka książki

Nieznośny urok PRL

Janusz Rolicki
Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita - okładka książki

Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na...

Tomasz Łabuszewski, Anna Obrębska, Małgorzata Ptasińska (red.)