pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
»
»
»
Nieodpłatna praca kobiet. Mity, realia, perspektywy
książka:

Nieodpłatna praca kobiet. Mity, realia, perspektywy

autor: Anna Titkow, Danuta Duch-Krzystoszek, Bogusława Budrowska

Dane szczegółowe:

Wydawca: IFiS PAN
Rok wyd.: 2004
Oprawa: miękka
Ilość stron: 280 s.
Wymiar: 145x240 mm
EAN: 9788373880672
ISBN: 83-7388-067-4
Data:2001-02-02
Cena wydawcy: 35.00 złpozycja niedostępna

Nieodpłatna praca kobiet. Mity, realia, perspektywy - opis wydawcy:

W gospodarstwie domowym zdecydowaną większość codziennych czynności wykonują kobiety. (...) Zakres świadczonej przez nie nieodpłatnej pracy wykazuje silny związek z ich statusem zgodnie z kierunkiem - im niższa pozycja w strukturze społecznej, tym większy zakres nieodpłatnej pracy świadczonej przez kobiety. (...)

Spis treści:

Podziękowania. Wprowadzenie. Nieodpłatna praca kobiet jako kategoria analizy. Dotychczasowy stan wiedzy w zakresie tematu badań

Rozdział I. Sfera prywatna/sfera publiczna a zjawisko nieodpłatnej pracy kobiet. Kobiety i Mężczyźni. Natura i Kultura.Sfera prywatna, sfera publiczna. Zakwestionowanie podziau. Desygnaty sfery prywatnej i sfery publicznej. Nieodpłatna praca kobiet - podstawowy desygnat sfery prywatnej. O czym starałyśy się pamiętać, przystępując do empirycznej realizacji projektu poświęconego nieodpłatnej pracy kobiet

Rozdział II. Przyjęta strategia i metoda badań. Badanie na reprezentacyjnej próbie ludności Polski. Co nam dają badania jakościowe?

Rozdział III. Kim są aktorzy życia domowego. Co to jest gender? Płeć kulturowa aktorów życia domowego. Lokalizacja ośrodka kontroli i obraz własnej osoby. Typy kobiet

Rozdział IV. Z czym kojarzy nam się dom. Różne spojrzenia kobiet i mężczyzn na dom - na podstawie analizy czynnikowej. Postrzeganie domu. Czym się różnimy? Inaczej patrzymy na dom, bo jesteśmy odmienni psychologicznie i kulturowo. Dom traktowany jako ródło radości ¿ycia. Ró¿nice w spojrzeniu na dom-na podstawie badań jakościowych. Zwyczaje wspólnotowe. Wzory i wzorce prowadzenia domu. Bałagan w domu-czy się go wstydzimy?

Rozdział V. Empiryczna treść pojęcia „praca domowa/ " . Podział prac domowych. W kierunku egalitaryzmu. Jakie są prace domowe? Czy je lubimy? Czy to, czym się zajmują kobiety w domu, jest pracą?

Rozdział VI. Nieodpłatna praca kobiet jako atrybut ról kobiecych. Kim chciałam być? Kim chciałem być? Miejsce kobiet i mężczyzn w społeczeństwie Kim jestem? Identyfikacje kobiet i mężczyzn. Kobiety i mężczyźni w małżeństwie. Powinności żon i matek, mężów i ojców. Starania kobiet o większy udział mężczyzn w pracach domowych Przekonanie o współpracy

Rozdział VII. Czy rodzicielstwo jest częścią pracy domowej kobiet? Macierzyństwo - praca, której trzeba się nauczyć. Oczekiwania wobec ojców. Czy rodzice powinni poświęcać się dla dziecka? Podział odpowiedzialności. Włączanie się mężczyzn w opiekę nad dzieckiem. Czas dla dziecka. Opieka nad dzieckiem - ile godzin dziennie? Poglądy na temat właściwego sposobu wychowania dzieci. Rodzicielstwo - zmienność wyzwań i wymagań. Radość z rodzicielstwa. Czy opieka nad dzieckiem to praca i czy należy za nią płacić?

Rozdział VIII. Opieka, odpowiedzialność i troska kobiet o innych istotą życia rodzinnego? Dyskurs potoczny i jego odzwierciedlenie w socjologii. Czym jest opieka nas bliskimi osobami. Opieka nad dzieckiem i osobą starszą, niepełnosprawność jako wartość. Czy budowanie przyszłości polskiej rodziny na kategorii „opieki/ " świadczonej przez kobiety jest zachowaniem racjonalnym?

Refleksje końcowe
Aneks: O czym mówi struktura czasu
Bibliografia
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Kupujący tę pozycję zamówili również:

Produkty podobne:

Konsumpcja gospodarstw domowych - okładka książki
Konsumpcja gospodarstw domowych w Polsce. Kierunki... Krystyna Hanusik, Aleksandra Dudek (red.)
Zachowania dewiacyjne dziewcząt - okładka książki
Zachowania dewiacyjne dziewcząt i kobiet Irena Pospiszyl, Renata Szczepanik (red.)
Exploring home, neighbouring and - okładka książki
Exploring home, neighbouring and distant cultures Lech Mróz, Aleksander Posern-Zieliński (red.)
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018 roku.