pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:
 
okładka książki - Tędy przeszła śmierć
Tędy przeszła śmierć pozycja dostępna
okładka książki - Powstańczy tryptyk
Powstańczy tryptyk pozycja dostępna
książka:

Na barykadach Warszawy

Dane szczegółowe:
Wydawca: SEDNO
Rok wyd.: 2014
Oprawa: miękka
Ilość stron: 352 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788379630127
ISBN: 978-83-7963-012-7
Data: 2014-05-27
Cena wydawcy: 39.00 złpozycja niedostępna

Na barykadach Warszawy - Stanisław Komornicki - opis książki:

"Na barykadach Warszawy" to prawdziwa historia młodych ludzi opisana niemal na gorąco przez jednego z nich i jest to jeden z najbardziej klasycznych pamiętników powstańczych. Stanisław Komornicki pierwsze fragmenty książki napisał niedługo po wojnie, mając zaledwie 22 lata, dlatego zapis był świeży i autentycznie emocjonalny. Z uwagi na blokadę cenzury, pierwsze wydanie ukazało się dopiero w 1964 roku.

Realistyczny opis spowodował, że dla wielu czytelników książki postacie opisane w Na barykadach Warszawy" stały się bohaterami kojarzonymi niemal automatycznie z historią powstańczej Starówki. Do dziś zdarza się spotykać osoby, które po przywołaniu tytułu odtwarzają z pamięci pseudonimy i powstańcze losy Tarzana lub Małego Henia. Autora wspomnień i jego kolegów z powstania połączyły szczególne więzi. Mimo że często reprezentowali bardzo różne światy, stanowili dla siebie jakby drugą rodzinę - nierzadko zwracali się do Autora o pomoc w nieoczekiwanych okolicznościach lub jemu przychodzili niespodziewanie z pomocą. Jako przedstawiciele najróżniejszych zawodów wzajemnie sobie pomagali przy okazji różnych wyzwań w trudnej PRL-owskiej codzienności.

Niewielka już, grupa kolegów powstańców, pod sztandarem Zgrupowania Róg, odprowadzała Autora na warszawskie Powązki, gdy 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Bez wątpienia to im właśnie, żyjącym i nieżyjącym najbliższym przyjaciołom z Powstania chciałby Autor zadedykować kolejne, ósme już wydanie Na barykadach Warszawy".

Obecna edycja książki zbiega się z 70-tą rocznicą powstania warszawskiego. Jest zarazem pierwszą po tragicznej śmierci Autora. Do książki dodano krótką notę biograficzną Stanisława Komornickiego. Lektura tego biogramu uzmysławia nam, jak bardzo i na jak długo powstanie warszawskie ciążyło na życiorysach jego uczestników...

Książka „Na barykadach Warszawy” - oprawa miękka - Wydawnictwo SEDNO.

Książka posiada 352 stron i została wydana w 2014 r.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję o książce "Na barykadach Warszawy"
Kupujący tę pozycję zamówili również:
Młodzieńcze lata - okładka książki
Młodzieńcze lata Artur Schneider