pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Orzeł niezłomny. Polska i Polacy - okładka książki
książka:

Orzeł niezłomny. Polska i Polacy podczas II wojny światowej

autor: Halik Kochanski

Dane szczegółowe:

Wydawca: Rebis
Rok wyd.: 2013
Oprawa: twarda
Ilość stron: 808 s.
Wymiar: 150x225 mm
EAN: 9788375108125
ISBN: 9788375108125
Data: 2013-11-06
Cena wydawcy: 69.00 złpozycja niedostępna

Opis:

To niezwykle ważna próba ujęcia w jednym tomie losu zarówno tych, którzy zostali uwięzieni w okupowanej Polsce, jak i tych, którym udało się z niej wydostać! Jesienią 1939 r. III Rzesza i Związek Radziecki podzieliły Polskę między siebie i zaprowadziły na jej terenie rządy terroru rasowego i ideologicznego. W trakcie kolejnych planowych mordów życie straciły miliony Polaków. Polscy Żydzi mieli zniknąć, Słowianie zaś zamienić się w półanalfabetów i niewolników.

Książka dr Halik Kochanski wypełnia lukę w drugowojennej historii naszego kraju. Jest to niezwykle ważna próba ujęcia w jednym tomie losu zarówno tych, którzy zostali uwięzieni w okupowanej Polsce, jak i tych, którym udało się z niej wydostać. Wielu z tych ostatnich jest dobrze znanych. Byli pilotami myśliwskimi w bitwie o Anglię, kryptologami łamiącymi szyfr Enigmy czy bohaterskimi zdobywcami Monte Cassino. Jednak książka ta mówi także o niezwykłych losach Polaków, którzy dostali się w pułapkę sowieckiego GUŁagu, polskich sierot w Indiach, polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie i polskich nauczycieli na terenie Węgier.

Polacy, gdziekolwiek się znaleźli, walczyli. W II Korpusie, w szeregach Armii Krajowej, Armii Berlinga czy w żydowskich organizacjach bojowych. Nie przyjmując do wiadomości klęski, stawiali opór poprzez niezliczone akty osobistej odwagi, niezłomności i dobroci.

Orzeł niezłomny oparty jest nie tylko na bogatej literaturze i dokumentach, ale także na licznych wspomnieniach i wywiadach ze świadkami wydarzeń, którzy dają przekonujące świadectwo trwania narodu mimo skrajnie nieprzyjaznych warunków.

Halik Kochanski studiowała historię współczesną na Balliol College w Oksfordzie. Doktorat obroniła na King s College w Londynie. Wykładała w King s College oraz w University College w Londynie, występowała także z referatami na konferencjach poświęconych historii wojskowości. Jest autorką licznych artykułów oraz książki Sir Garnet Wolseley: Victorian Hero. Jest członkinią Royal Historical Society, Army Records Society oraz Society for Army Historical Research, a także British Commission for Military History oraz Institute for Historical Research. Obecnie jest jednym z jurorów Medalu Templera, przyznawanego najlepszym książkom historycznym.

Co szczególnie ważne w kontekście tej książki - Halik Kochanski jest córką Polaków, którzy w wyniku wojennej zawieruchy znaleźli się na obczyźnie.

Chylę czoła przed Halik Kochański. Wreszcie doczekaliśmy się na Zachodzie książki, która odkłamała naszą historię. Piotr Zychowicz

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Kupujący Orzeł niezłomny. Polska i Polacy... zamówili również:

Żołnierze Niepodległości 1914-1918 - okładka książki
Żołnierze Niepodległości 1914-1918 Joanna Wieliczka-Szarkowa
Resortowe dzieci. Media - okładka książki
Resortowe dzieci. Media Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz
Zapomniany Holokaust - okładka książki
Zapomniany Holokaust Richard C. Lukas
Obietnica. Historia, którą napisało - okładka książki
Obietnica. Historia, którą napisało życie Henryka Paśnik, ks. Arkadiusz Paśnik

Produkty podobne:

Klucze do wolności - okładka książki
Klucze do wolności Stanisław M. Jankowski
Tułacze dzieci - okładka książki
Tułacze dzieci Hanka Ordonówna
Wiatr Kuszmurunu - okładka książki
Wiatr Kuszmurunu Przemysław Bystrzycki
Piątek, 22 Czerwca 2018 roku.