pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Dzieci naszej dzielnicy - okładka książki
książka:

Dzieci naszej dzielnicy

autor: Nadżib Mahfuz

Dane szczegółowe:

Wydawca: SAW Smak Słowa
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 400 s.
EAN: 9788362122561
ISBN: 9788362122561
Data: 2013-10-31
Cena wydawcy: 49.90 złpozycja niedostępna

Opis:

Gdyby Mahfuz został stosownie ukarany za Dzieci naszej dzielnicy, Rushdie nie odważyłby się nigdy opublikować Szatańskich wersetów .

Szejk Umar Abd ar-Rahman (skazany za zaangażowanie na pierwszy atak World Trade Center) Posiadłość Al-Dżabalawiego wyrasta pośrodku pustkowia niczym oaza na pustyni. Zamieszkać w niej mogą tylko wybrani. Al-Dżabalawi, potężny i bezwzględny patriarcha rodu, poddaje próbie kolejnych swoich potomków. Rozgoryczony ułomnością ich charakterów izoluje się ostatecznie w Posiadłości, skazując swoje dzieci na wieczne marzenie o raju na ziemi znajdującym się na wyciągnięcie ręki. Czy któreś z nich zda kiedyś egzamin W swojej najważniejszej powieści Nadżib Mahfuz opowiada duchową historię ludzkości. Pod postaciami potomków Al-Dżabalawiego kryją się prorocy islamu i innych tradycji monoteistycznych: Adam, Mojżesz, Jezus i Mahomet. Ta alegoryczna opowieść o mieszkańcach fikcyjnej kairskiej dzielnicy mówi o uniwersalności i powtarzalności ludzkich losów, a motyw ponadczasowej walki z uciskiem i tyranią sprawia, że Dzieci naszej dzielnicy to książka nigdy nietracąca na aktualności.

Reakcja na tę książkę i oskarżenie Mahfuza o bluźnierstwo nie tylko symbolizują niekończącą się walkę Adama z Szatanem, ale przede wszystkim obnażają z pozoru anielskie maski, jakie przybiera Szatan w naszym wnętrzu. W tej walce bowiem zmagamy się nie z wrogiem zewnętrznym, lecz sami ze sobą, jesteśmy Adamem i Szatanem jednocześnie - i to zapewne tak bardzo zszokowało tych, którzy woleliby myśleć, że są aniołami. Raja Alem autorka książki Wszystkie drogi prowadzą do Mekki Wyrazista alegoria ludzkich dążeń i cierpienia - New York Times Ambitna baśń, która obejmuje na swoich kartach nie tylko bliskowschodnią rzeczywistość, ale cały świat - Washington Post Book World Mahfuz po mistrzowsku snuje ponadczasową opowieść o prześladowaniu i dążeniu człowieka do wybawienia od własnej natury - Library Journal Dla wielu Arabów Dzieci naszej dzielnicy to najważniejsza książka Nadżiba Mahfuza. Może tak jak on chcą wierzyć, że Egipcjanie wywalczą sobie kiedyś sprawiedliwe rządy i uczciwe, humanitarne społeczeństwo. Jolanta Kozłowska, arabistka i tłumaczka Nadżib Mahfuz urodził się 11 grudnia 1911 roku w Kairze, zmarł 30 sierpnia roku 2006, był wybitnym egipskim prozaikiem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1988.

W ciągu ponad sześćdziesięciu lat napisał 33 powieści, 13 opowiadań, 30 scenariuszy filmowych, kilka dramatów, a także liczne artykuły prasowe. Jego twórczość literacką można podzielić na kilka okresów: historyczny, społeczno-obyczajowy i filozoficzny. Ostatnim wydanym przez Mahfuza dziełem był zbiór opowiadań Ahlam fatrat an-naqaha (Marzenia okresu rekonwalescencji), który został opublikowany w 2004 roku. Wielu znawców i badaczy literatury arabskiej określa pisarza mianem egipskiego Balzaka.

Wielką rolę w powieściach Mahfuza odgrywa Kair, którego topografia i atmosfera są tam zilustrowane wręcz po mistrzowsku. W Polsce ukazało się kilka jego książek, między innymi Hamida z zaułka Midakk.

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Nadżib Mahfuz - autor m.in.:

Chan al-Chalili - okładka książki
Chan al-Chalili Nadżib Mahfuz;
Hamida z zaułka Midakk - okładka książki
Hamida z zaułka Midakk Nadżib Mahfuz;
Dzieci naszej dzielnicy - okładka książki
Dzieci naszej dzielnicy Nadżib Mahfuz;
Hamida z zaułka Midakk - okładka książki
Hamida z zaułka Midakk Nadżib Mahfuz;

Kupujący Dzieci naszej dzielnicy zamówili również:

Hamida z zaułka Midakk - okładka książki
Hamida z zaułka Midakk Nadżib Mahfuz

Produkty podobne:

Master - okładka książki
Master Olgierd Świerzewski
Las, 4 rano - okładka książki
Las, 4 rano Jan Jakub Kolski
Tajemnica nocy Dęba - okładka książki
Tajemnica nocy Dęba Jerzy Borkowski
Piątek, 22 Czerwca 2018 roku.