pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Jugosławia. Historia w zarysie - okładka książki
podręcznik:

Jugosławia. Historia w zarysie

autor: Leslie Benson

Dane szczegółowe:

Wydawca: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wyd.: 2011
Oprawa: miękka
Ilość stron: 310 s.
Wymiar: 176x250 mm
EAN: 9788323332022
ISBN: 978-83-233-3202-2
Data: 2011-12-08
Cena wydawcy: 39.90 złpozycja niedostępna

Opis:


Książka stanowi zwięzłe kompendium dziejów Jugosławii, ukazujące genezę jej powstania, historyczne metamorfozy, rozpadw latach dziewięćdziesiątych XX wieku i wreszcie późniejsze konflikty, które również obecnie grożą destabilizacją w regionie. Lektura ułatwia zrozumienie skomplikowanych dziejów i współczesnej sytuacji na Bałkanach, umożliwiając wyrobienie krytycznego zdania na temat faktów i zjawisk, które często są dość jednostronnie prezentowane w mediach. Jugosławia. Historia w zarysie może z pełnić rolę podręcznika dla studentów historii, zainteresuje też wszystkich, którzy chcą lepiej poznać dzieje Bałkanów i współczesną sytuację polityczną w tym regionie.
Autor przedstawia zwięzły, zwarty zarys XX-wiecznej Jugosławii. Przede wszystkim w aspekcie politycznym, ale z uwzględnieniem również problematyki gospodarczej, prawno-ustrojowej, w pewnym stopniu – także zagadnięci z zakresu kultury. Szczególnie użyteczne mogą być te części książki, które dotyczą dziejów Jugosławii po zakończeniu II wojny światowej, swoistej wersji jugosłowiańskiego "socjalizmu", powstałej w wyniku konfliktu ze Stalinem z 1948 r., a także rozpadu tego państwa. Trzeba podkreślić, ze w tym ostatnim przypadku Leslie Benson nie kończy swej narracji na wydarzeniach z czerwca 1991 r., a więc na faktach początkujących proces rozpadu Jugosławii. W syntetycznym bowiem skrócie przedstawia najważniejsze wydarzenia i problemy, które bezpośrednio i pośrednio wiązały się z tym procesem do 2004 r.
Dr hab. Michał Jerzy Zacharias, prof. UKW w Bydgoszczy

Wśród wydanych już prac odczuwa się niedostatek syntetycznych ujęć historii Jugosławii minionego stulecia, takich, które by prezentowały wiedzę o niej w oparciu o naukowe rozpoznanie i służyły kształceniu, a nie tylko upowszechniały ją celem zaspokojenia zainteresowania szerokiego kręgu czytelników. Książką, która próbuje łączyć te dwie cechy jest Jugosławia. Historia w zarysie Lesliego Bensona. Jego zarys historii Jugosławii nie ma stosownego odpowiednika w polskiej historiografii.
Prof. dr hab. Mieczysław Tanty, Uniwersytet Warszawski
Leslie Benson – brytyjski historyk o politologicznych i socjologicznych zainteresowaniach, profesor University College w Northampton
Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Kupujący Jugosławia. Historia w zarysie zamówili również:

Rewolucja w pamięci historycznej. - okładka książki
Rewolucja w pamięci historycznej. Porównawcze... Dorota Malczewska-Pawelec, Tomasz Pawelec
Aparat represji wobec inteligencji - okładka książki
Aparat represji wobec inteligencji w latach 1945-1956 Rafał Habielski, Dominika Rafalska (Red.)
Wybory w Polsce 1989-2011 - okładka książki
Wybory w Polsce 1989-2011 Andrzej K. Piasecki
O poznaniu historycznym - okładka książki
O poznaniu historycznym Henri-Irenee Marrou

Produkty podobne:

Indie. Zarys historii - okładka książki
Indie. Zarys historii Michel Boivin
Piątek, 22 Czerwca 2018 roku.