pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
Bernard z Clairvaux i Tomasz z - okładka książki
książka:

Bernard z Clairvaux i Tomasz z Akwinu

autor: Inos Biffi

Dane szczegółowe:

  • Wydawca: W Drodze
  • Rok wydania: 2010
  • Oprawa: miękka
  • Ilość stron: 100 s.
  • Wymiar: 123x195 mm
  • EAN: 9788370337292
  • ISBN: 9788370337292
  • Data: 2010-04-02
pozycja niedostępna

Opis:

Na pierwszy rzut oka zaproponowane zestawienie w jednej książce postaci Bernarda z Clairvaux, ikony mnicha, który ukochał klasztor i kontemplację z Tomaszem z Akwinu, mistrzem, dla którego naturalnym środowiskiem był uniwersytet może wydać się dość dziwne. Są to jednak dwa "filary" ludzkości i Kościoła, wiarygodni świadkowie zdumiewającej różnorodności, bogactwa i barwności epoki średniowiecza.
Zwięzły, przejrzysty tekst, poświęcony obu postaciom wyraźnie ukazuje odrębność tych dwóch świętych. Każdy z nich był niepowtarzalny i genialny. Jednak pomimo tak znaczących różnic pomiędzy opatem z Clairvaux a wykładowcą z Paryża, przy wnikliwej lekturze zauważamy także intymną harmonię i zbieżność ich zapatrywań.
Pomimo różnic w ich teologiach, obie one - zakonna Bernarda i scholastyczna Tomasza - rodzą się z umiłowania "Tajemnicy". Bardzo różny jest język, jakim się posługują; jeden - biblijny, ożywiony doświadczeniem i niezwykle żarliwy, drugi - bardziej techniczny, skonstruowany ściśle według zasad logiki; a jednak wspólne jest ich źródło - Słowo Boże. Wspólne jest też głębokie poczucie niedostępności transcendencji Bożej, której jednak obaj najmocniej pragną.
Inos Biffi - wytrawny znawca i wykładowca historii teologii średniowiecznej i teologii systematycznej. Jest wydawcą i redaktorem serii: "Biblioteka Kultury Średniowiecznej" oraz "Dziedzictwo Średniowiecza. Historia teologii od Boecjusza do Erazma z Roterdamu". Jest także autorem studiów o teologach XI, XII i XIII wieku. W swoich pracach wiele uwagi poświęca liturgii, zwłaszcza ambrozjańskiej, której reformę prowadził. Współpracuje z czołowymi czasopismami teologicznymi, m.in. "La Scuola Cattolica", "Teologia", "Communio" i "Rivista Teologica di Lugano".

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Inos Biffi - autor m.in.:

Historia Eucharystii - okładka książki
Historia Eucharystii Inos Biffi;

Produkty podobne:

Myśl, mowa i czyn - okładka książki
Myśl, mowa i czyn Kazimierz Twardowski
Środa, 21 Marca 2018 roku.