pokaz koszyk
Szukaj:
autor tytuł  24h
książka:

Bernard z Clairvaux i Tomasz z Akwinu

autor: Inos Biffi

Dane szczegółowe:

Wydawca: W Drodze
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 100 s.
Wymiar: 123x195 mm
EAN: 9788370337292
ISBN: 9788370337292
Data: 2010-04-02
pozycja niedostępna

Bernard z Clairvaux i Tomasz z Akwinu - opis wydawcy:

Na pierwszy rzut oka zaproponowane zestawienie w jednej książce postaci Bernarda z Clairvaux, ikony mnicha, który ukochał klasztor i kontemplację z Tomaszem z Akwinu, mistrzem, dla którego naturalnym środowiskiem był uniwersytet może wydać się dość dziwne. Są to jednak dwa "filary" ludzkości i Kościoła, wiarygodni świadkowie zdumiewającej różnorodności, bogactwa i barwności epoki średniowiecza.
Zwięzły, przejrzysty tekst, poświęcony obu postaciom wyraźnie ukazuje odrębność tych dwóch świętych. Każdy z nich był niepowtarzalny i genialny. Jednak pomimo tak znaczących różnic pomiędzy opatem z Clairvaux a wykładowcą z Paryża, przy wnikliwej lekturze zauważamy także intymną harmonię i zbieżność ich zapatrywań.
Pomimo różnic w ich teologiach, obie one - zakonna Bernarda i scholastyczna Tomasza - rodzą się z umiłowania "Tajemnicy". Bardzo różny jest język, jakim się posługują; jeden - biblijny, ożywiony doświadczeniem i niezwykle żarliwy, drugi - bardziej techniczny, skonstruowany ściśle według zasad logiki; a jednak wspólne jest ich źródło - Słowo Boże. Wspólne jest też głębokie poczucie niedostępności transcendencji Bożej, której jednak obaj najmocniej pragną.
Inos Biffi - wytrawny znawca i wykładowca historii teologii średniowiecznej i teologii systematycznej. Jest wydawcą i redaktorem serii: "Biblioteka Kultury Średniowiecznej" oraz "Dziedzictwo Średniowiecza. Historia teologii od Boecjusza do Erazma z Roterdamu". Jest także autorem studiów o teologach XI, XII i XIII wieku. W swoich pracach wiele uwagi poświęca liturgii, zwłaszcza ambrozjańskiej, której reformę prowadził. Współpracuje z czołowymi czasopismami teologicznymi, m.in. "La Scuola Cattolica", "Teologia", "Communio" i "Rivista Teologica di Lugano".

Oceń, napisz recenzję/opinię [+]
  Bądź pierwszy - napisz opinię, recenzję!

Inos Biffi - autor m.in.:

Historia Eucharystii - okładka książki
Historia Eucharystii Inos Biffi;

Kupujący tę pozycję zamówili również:

Księga podziału - okładka książki
Księga podziału Edmond Jabes

Produkty podobne:

Myśl, mowa i czyn - okładka książki
Myśl, mowa i czyn Kazimierz Twardowski
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018 roku.