pokaz koszyk
autor tytuł  24h
okładka książki - Modlitewnik żydowski. Modlitwy na dni powszednie i na szabat z tłumaczeniem na język polski - rabin Sacha Pecaricokładka książki - Modlitewnik żydowski. Modlitwy na dni powszednie i na szabat z tłumaczeniem na język polski - rabin Sacha Pecaric

Modlitewnik żydowski. Modlitwy na dni powszednie i na szabat z tłumaczeniem na język polski

książka

Wydawca: Pardes Lauder
Rok wydania:
Oprawa: twarda
Ilość stron: 708 s.
Wymiar: 160x237 mm
EAN: 9788392021322
ISBN: 9788392021322
Data: 2006-02-17
Cena wydawcy: 89.00 zł
pozycja niedostępna

Opis produktu:

Błogosławiony Bóg, który dał nam dożyć i utrzymywał nas, i doprowadził nas do tego dnia, gdy możemy oddać do rąk Czytelników pierwszy po drugiej wojnie światowej przekład modlitewnika żydowskiego na język polski. Obejmuje on wszystkie modlitwy na dzień powszedni i Szabat. Tłumaczenia modlitw, a przede wszystkim przekłady Psalmów zawartych w modlitewniku oparte są w całości na żydowskiej tradycji odczytywania i komentowania ich znaczeń, l chociaż żydowska modlitwa odmawiana jest w Świętym Języku -hebrajskim, przekład ma na celu przybliżyć treść modlitw, wprowadzić w świat żydowskiej liturgii i ułatwić poznawanie judaizmu dla odradzającej się społeczności żydowskiej w Polsce. Sidur zawiera także transliterację najważniejszych modlitw, co pozwala włączyć się do modlitwy społeczności i ma stanowić zachętę i pomoc w nauce Świętego Języka.

Niewymawiane czteroliterowe Imię Boga tłumaczone jest jako Haszem, zaś w transliteracji pojawia się w formie, w jakiej jest wypowiadane podczas modlitwy - Adonaj. W cytatach z Tory czteroliterowe Imię Boga zapisywane jest kursywą, ponieważ tak jest ono tłumaczone w Torze Pardes Lauder, z której zaczerpnięte zostały cytaty.

Według żydowskiej tradycji trzy modlitwy, które Żydzi odmawiają każdego dnia/zostały ustanowione przez Praojców:
Awraham ustanowił modlitwę poranną - szacharit, Jicchak modlitwę popołudniową - minchę, a Jaakow modlitwę wieczorną - maariw. Po zniszczeniu Świątyni Jerozolimskiej, gdy nie można już było składać ofiar, rabini ułożyli porządek modlitw, który odzwierciedla porządek składania ofiar i określili to jako awoda szeba/ew - służba świątynna, spełniana w sercu.

(ze wstępu)

Oceń, napisz recenzję/opinię
  Bądź pierwszy - napisz opinię!

Kupujący tę pozycję zamówili również:

Zobacz również inne podobne pozycje dostępne w księgarni:

okładka książki - Księgi Pięciu Megilot - Wydawnictwo Austeria

Księgi Pięciu Megilot
Rok wydania: 2007
Oprawa: twarda
okładka książki - Misznajot Szabat - Wydawnictwo Pardes Lauder

Misznajot Szabat
Rok wydania: 2011
Oprawa: twarda
okładka książki - Machzor na Jom Kippur - Wydawnictwo Austeria

Machzor na Jom Kippur
Rok wydania: 2013
Oprawa: twarda
okładka książki - Tora. Pięcioksiąg Mojżesza - Wydawnictwo Austeria

Tora. Pięcioksiąg Mojżesza
Rok wydania: 2010
Oprawa: twarda