pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Gender. Perspektywa antropologiczna. Tom 1. Organizacja społeczna

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Rok wyd.: 2007
Oprawa: miękka
Ilość stron: 328 s.
Wymiar: 170x240 mm
EAN: 9788323503095
ISBN: 978-83-2350-309-5
Data: 2007-08-16
Cena wydawcy: 42.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

To antologia 11 tekstów autorów zagranicznych, zarówno klasycznych, jak nowych specjalnie napisanych do tego zbioru, zgrupowanych w trzech częściach: "Rodzina i pokrewieństwo", "Płeć kulturowa a naród, państwo i organizacja plemienna", "Gender w świecie postkolonialnym". Książka zawiera także wstęp, angielsko-polski słowniczek terminów z zakresu antropologii płci i seksualności, indeks oraz notki o autorach.
Książka jest adresowana przede wszystkim do studentów oraz wykładowców etnologii i antropologii kulturowej (chociaż powinna zainteresować także osoby spoza świata uniwersyteckiego), oraz pokrewnych dyscyplin humanistycznych i społecznych, m.in. gender studies, kulturoznawstwa, socjologii, psychologii społecznej. Ma służyć jako zbiór materiałów będących podstawą zajęć dotyczących antropologicznej refleksji nad płcią. Zawiera zarówno artykuły teoretyczne, jak i teksty analizujące wyniki etnograficznych badań terenowych w różnych częściach świata. Z uwagi na znaczący wpływ, jaki studia nad płcią kulturową wywarły na rozwój nauk społecznych w ciągu ostatnich trzydziestu lat, proponowane teksty mogą być omawiane również w ramach zajęć dotyczących rozwoju teorii w antropologii i innych naukach społecznych. Teksty mogą być także przydatne w trakcie seminariów monograficznych poruszających zagadnienia takie jak pokrewieństwo, postkolonializm, globalizacja, antropologia państwa etc.

Agnieszka Kościańska jest doktorantką w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się wpływem religii na tożsamość kobiet. Ostatnio we współpracy z Katarzyną Leszczyńską opublikowała zbiór tekstów pt. Kobiety i religie (Kraków, Zakład Wydawniczy Nomos, 2006). Bierze udział w pracach redakcyjnych czasopisma "op.cit.,".

Renata E. Hryciuk jest antropolożką latynoamerykanistką, doktorantką SNS IFi S PAN. Prowadziła badania w Meksyku, w Polsce i na Litwie. Zajmuje się gender, antropologią miasta i antropologią polityczną.

Książka "Gender. Perspektywa antropologiczna. Tom 1. Organizacja społeczna" - Renata E. Hryciuk, Agnieszka Kościańska (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. Książka posiada 328 stron i została wydana w 2007 r.