pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Omawiacze, laurkodawcy, publicyści i krytycy. Krytyka literacka na łamach Wiadomości w latach 1946-1956

Autor książki:

Rafał Moczkodan

Dane szczegółowe:
Wydawca: Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Rok wyd.: 2013
Oprawa: miękka
Ilość stron: 436 s.
Wymiar: 160x220 mm
EAN: 9788323131007
ISBN: 978-83-2313-100-7
Data: 2014-07-16
pozycja niedostępna

Opis książki:

W dotychczasowym piśmiennictwie na temat Drugiej Emigracji brak prac o ambicjach syntetyzujących dotyczących krytyki literackiej. Dominują studia poświęcone poszczególnym krytykom, ich zapatrywaniom, zainteresowaniom, sympatiom i antypatiom literackim. Dr Rafał Moczkodan jako pierwszy próbuje ogarnąć emigracyjne piśmiennictwo krytycznoliterackie szerzej, co nie znaczy, że bez pewnych ograniczeń. Stanąwszy w obliczu ogromu materiału, musiał zdecydować się na radykalną selekcję. Wybrał Wiadomości, jako najważniejszy tygodnik literacki emigracji, ramy czasowe zamknął w granicach 1946 56 i - choć ta końcowa cezura z punktu widzenia logiki rozwoju literatury emigracyjnej może budzić wątpliwości - takie ograniczenie materiału było z pewnością decyzją słuszną. Dzięki niemu Moczkodan mógł stworzyć syntezę pewnej całości - krytycznoliterackiego piśmiennictwa londyńskiego pierwszego powojennego okresu polskiej emigracji niepodległościowej. W tym rozumieniu praca ma charakter pionierski.

Z recenzji dra hab. Wacława Lewandowskiego, prof. UMK Lektura monografii Rafała Moczkodana jest wielowątkowa. Historyczno-literacka, kiedy autor dokonuje rekonstrukcji stanowiska polskiej emigracji wobec pisarzy z kanonu lekturowego (Mickiewicz, Sienkiewicz, Prus, Żeromski i inni), kiedy odnotowuje reakcję pisma na twórczość powstającą na emigracji i w kraju, kiedy wreszcie punktuje polonocentryczny stosunek do literatury powstającej na Zachodzie; kulturologiczna (z zakresu kultury literackiej, rozumianej jako system produkcji, dystrybucji i reemisji znaczeń), kiedy badacz pokazuje funkcjonowanie pisma w systemie instytucji życia literackiego emigracji oraz w kontekście środowiskowych napięć, nacisków i samozwrotności polityki redakcyjnej pisma; historyczno-polityczna, kiedy oceny kultury (również literackiej) przekłada na system światopoglądowo-ideowy polskiej emigracji niepodległościowej po II wojnie światowej. To wszystko są ważne i konieczne problemy.

Z recenzji prof. dra hab. Mariana Kisiela

Książka "Omawiacze, laurkodawcy, publicyści i krytycy. Krytyka literacka na łamach Wiadomości w latach 1946-1956" - Rafał Moczkodan - oprawa miękka - Wydawnictwo Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Książka posiada 436 stron i została wydana w 2013 r.