pokaz koszyk
rozwiń menu
tylko:  
Tytuł książki:

Między osiedlem a zagrodą. Życie codzienne mieszkańców PGR-ów. Seria: W PRL

Autor książki:

Ewelina Szpak

Dane szczegółowe:
Wydawca: TRIO
Rok wyd.: 2005
Oprawa: miękka
Ilość stron: 203 s.
Wymiar: 145x205 mm
EAN: 9798374360431
ISBN: 83-7436-043-7
Data: 2005-12-13
Cena wydawcy: 27.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Ewelina Szpak (ur. 1980), absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorantka w Instytucie Historii UJ. Zajmuje się historią społeczną PRL, ze szczególnym uwzględnieniem historii codzienności i mentalności ludności wiejskiej. W latach 2003-2004 stypendystka MENi S. Publikowała artykuły dotyczące historii i metodologii życia codziennego na łamach "Studenckich Zeszytów Historycznych UJ" oraz "Historyki".
Ewelina Szpak przekonująco pokazała, w jaki sposób polityczny zamysł tworzenia gospodarstw państwowych był w Polsce realizowany. Przedstawiła również, jak lokalna władza kontrolowała mieszkańców PGR-ów. Wreszcie - i to było zadanie najtrudniejsze - zrekonstruowała kształtowanie się społeczności pegeerowskich. Udowodniła, że powstawały one w opozycji zarówno do wsi i miasta, jak i do polskiej tradycji. Wspólnoty te tworzyły swój odrębny świat, chociaż wiele pegeerowskich zjawisk możemy zauważyć w innych miejscach, zwłaszcza w osiedlach robotniczych. Autorka prezentuje życie codzienne mieszkańców PGR-ów - ich postawy, zachowania, wartości i sposoby myślenia. Opisuje relacje przestrzeni publicznej i prywatnej, stosunek do władzy oraz do Kościoła. Udowadnia, że społeczności pegeerowskie nie były jednorodne i pokazuje źródła tych odrębności. Nie omija również problemów, z jakimi zetknęli się mieszkańcy PGR-ów po 1989 roku.
prof. Andrzej Chwalba

Autorka należy do młodszego pokolenia historyków, które w pierwszej kolejności stara się zrekonstruować peerelowską przeszłość, a dopiero potem poddawać ją gruntownej analizie. Jest to zatem droga wiodąca od opisu szczegółu do uogólnień i generalizacji. Ewelina Szpak za przedmiot swych badań obrała mieszkańców Państwowych Gospodarstw Rolnych. Moim zdaniem jest to wybór bardzo szczęśliwy, gdyż w PGR-ach jak w soczewce skupiały się wszystkie cechy komunizmu w Polsce. Autorka stara się pokazać, jak ludzie pracowali w PGR-ach, czym się zajmowali w czasie wolnym, jakie były ich zainteresowania i ambicje. Analizuje też ich pochodzenie społeczne, poziom wykształcenla, stopień zakorzenienia i utożsamiania się z miejscem pracy oraz rzeczywisty i propagandowy obraz ich codzienności. Rekonstrukcja tamtych czasów nie odbywa się tylko na podstawie źródeł pisanych, lecz także opiera się na relacjach pochodzących od mieszkańców PGR-ów.
prof. Jerzy Eisler

Książka "Między osiedlem a zagrodą. Życie codzienne mieszkańców PGR-ów. Seria: W PRL" - Ewelina Szpak - oprawa miękka - Wydawnictwo TRIO. Książka posiada 203 stron i została wydana w 2005 r.